9 марта, 2024 15:39
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Рябцев: В Україні ніхто не продає яблука або м’ясо, орієнтуючись на ціни на паризькому ринку. Чому з газом не так?

Методика розрахунку ціни на газ в Україні не враховує газу внутрішнього видобутку, і це необхідно терміново змінити, заявив у коментарі виданню «ГОРДОН» член експертної ради при Міністерстві енергетики України Геннадій Рябцев.

«Те, що відбувається зараз навколо цін на газ, – це шоу. Зверніть увагу, його влаштовано тільки навколо одного ресурсу. А з іншими енергоресурсами – теплом, гарячою водою, електроенергією – усе нормально ? З електроенергією, до слова, буде те саме вже цієї весни. Що пішло не так із цінами на газ? Виявилися підводні камені, закладені у правила роботи ринку з постачальниками газу та послуг щодо газопостачання. Коли готували, розробляли й ухвалювали ці документи, у всіх робочих групах були представники учасників ринку, які продають газ і постачають його, але не було споживачів. Держава, яка мала бути незалежним арбітром, у підсумку стала на бік продавців газу. Водночас закон ухвалили 2015 року, після цього три роки ухвалювали підзаконні акти. Час виправити помилки був і ще є. Виправляти нікому», – зазначив Рябцев.

Він зауважив, що помилки, яких припустилися під час складання правил роботи газового ринку, призвели до формування двох головних проблем у комунікації між продавцями і постачальниками газу з одного боку та споживачами – з іншого.

«Перша проблема – споживача переконували: щойно запрацюють ринкові механізми, ціни відразу знизяться. Але це можливо, лише коли ринок сформувався і з розвиненою конкуренцією. На газовому ринку України конкуренцію обмежено – у нас працює всього 58 компаній, які торгують газом у роздрібному сегменті. Наявність вибору не означає, що ціни будуть знижувати. Щоб це сталося, потрібні альтернативні джерела газу. І ціни, які відповідають трьом критеріям – економічна обґрунтованість, доступність для абсолютної більшості споживачів, прозорість і зрозумілість», – пояснив співрозмовник.

Він зазначив, що через спекуляцію на газових хабах узимку, коли попит зростає, ціни на газ піднімаються на рівень, вищий за ринкові.

«Друга проблема – під ринковими цінами почали розуміти ціни, прив’язані до спекулятивних котирувань на європейських газових хабах. Учасники цих хабів зацікавлені в нестабільності котирувань. У підсумку влітку котирування нижчі за реально ринкові, а взимку, в опалювальний сезон, значно вищі, ніж ринкові ціни, які визначають попитом і пропозицією. Улітку газ практично населення не споживає. Низькі ціни споживачі їх не відчувають. Зате взимку ціни вищі за визначені попитом і пропозицією. Водночас наявні методики ніяк не враховують внутрішній видобуток газу, запаси газу у сховищах, доступність газу для більшості населення і мали вони на увазі прозорість та зрозумілість своїх цін для населення. Методику розрахунку цін терміново потрібно міняти. У нас же ніхто не продає яблука або м’ясо, орієнтуючись на ціни на паризькому ринку. Чому з газом не так?» – підкреслив Рябцев.

На його думку, ситуацію посилює нездатність влади чітко пояснити населенню особливості функціонування газового ринку.

«Приголомшлива некомпетентність у комунікаціях. Люди не розуміють відмінності ціни від тарифу. Про ціну говоримо, коли є конкретний товар – лічильник порахував обсяг спожитого газу, він коштує певну суму. А є послуга – газопостачання – її вартість називають тарифом. Тариф ми платимо не тому, хто продає газ, а оператору системи розподілу за доправлення придбаного нами газу. Грубо кажучи: купили в магазині картоплю і замовили доставку додому. Тариф визначено протяжністю газових систем, кількістю абонентів і вартістю газу, використовуваного для підтримки необхідного тиску в мережі. У нас ці поняття змішали в одну купу (перші особи держави зокрема) і намагаються людям щось пояснити. Вони самі абсолютні профани», – сказав експерт.

Він звернув увагу, що, встановлюючи граничні ціни на газ, уряд порушує умови меморандуму з МВФ.

«Що намагаються запропонувати людям натомість? Тимчасово встановити ціну 6,99 грн за м³. Це рішення якогось недоученого маркетолога. Водночас у меморандумі з МВФ чітко вказано: уряд бере на себе зобов’язання не встановлювати граничні ціни на природний газ. А 6,99 – це не гранична ціна? Кажуть, ця ціна на 30% нижча за ринкову. Запитання: а хто оплатить різницю між ринковою і цією граничною ціною?» – резюмував Рябцев.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ціну на газ для населення буде знижено тимчасово на період карантину. За його словами, оскільки найнижча ціна на українську газову біржу в січні була 6,99 грн, її взяли за основу. «У зв’язку з COVID-19 уряд має можливість ввести обмеження верхньої межі цін на газ», – заявив прем’єр.

В Україні тарифи для населення на послуги розподілу і транспортування газу зросли з 1 січня 2021 року. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, поточного місяця вартість газу становитиме від 6,99 до 10,8 грн за 1 м³. У більшості постачальників газ подорожчав приблизно на 1 грн. Окрім того, 2021 року зросли тарифи на транспортування газу (у середньому майже вдвічі: цього року вартість послуг розподілу природного газу становитиме приблизно 2 грн за 1 м³ проти 1,2 грн минулого року). Також в Україні підвищили тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній установлено на рівні 1121,71 грн/Гкал).

За інформацією Telegram-каналу «Протест» , акції «Стоп тарифний геноцид» із вимогою знизити ціну на газ 15 січня відбулися в Лубнах, Сумах, Одесі, Херсоні, Вінниці, Миргороді, Рівному, Борисполі, Донському, Харкові, Кременчуці, Чернігові, Львові та Полтаві. У Житомирі люди, незадоволені підвищенням тарифів на комунальні послуги, увірвалися до облради.

Президент України Володимир Зеленський поставив уряду завдання терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення.

13 січня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду сказав, що Кабмін введе держрегулювання ціни на газ для населення, під час карантину вона не перевищить 6,99 грн за м³.

14 січня в «Нафтогазі» заявили, що готові відпускати за регульованою ціною.

Проверьте

Ухвалення закону про промислові викиди зашкодить економіці та призведе до падіння промислового виробництва – експерт

Ухвалення запропонованого урядом законопроєкту №4167 «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» призведе до падіння …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *