16 мая, 2024 3:51
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Рятувати бюджет уряд хоче коштом підприємців і громадян – експерт

Експерт проаналізував ухвалений напередодні в першому читанні законопроєкт №5600, що передбачає суттєві зміни в Податковий кодекс України. Гмирін зазначив, що, крім цього документа, у Раді протягом місяця зареєстровано сім альтернативних проєктів закону.

На думку Гмиріна, у разі ухвалення законопроєкту на українських підприємців чекає низка «неприємних моментів»:

заборона на виїзд за кордон керівникам підприємств, де є заборгованість за податковими зобов’язаннями (за результатами звернення до суду податкових органів); у разі виникнення будь-якої суми податкового боргу (за декларацією платника податку) та за протермінування його оплати хоч на один день – грошові кошти такого платника податку будуть списувати без рішення суду; податкова служба дістане можливість направляти запити на інформацію, керуючись лише підозрою про порушення податкового законодавства; ДПС здобуде право на податкову заставу навіть за умови оскарження платником податків у суді спірних рішень податкової служби – до моменту ухвалення рішення судом.

Звичайні громадяни теж відчують на собі зміни в Податковий кодекс, зазначив експерт:

для сільських жителів у чотири рази (з 2 га до 0,5 га) зменшено розмір земельної ділянки, з якого не потрібно платити податок на доходи фізичних осіб; для громадян, які протягом року будуть продавати три і більше об’єкти нерухомості, податок на доходи становитиме 18% від вартості; скасовано пільгу зі сплати ПДВ під час першого продажу об’єктів житлового фонду (квартир, дачних будинків тощо), через що вартість житла для громадян зросте.

Окремий «сюрприз» у вигляді мінімального розміру податку на 1 га (у середньому приблизно 1,5 тис. грн за 1 га) отримають власники земельних ділянок або ті, хто займається їх обробленням, написав Гмирін.

Він зазначив, що великий бізнес теж потрапляє в орбіту дії податкових змін – для нього буде збільшено ренту за користування надрами під час видобування залізної руди і скасовано пільгу з акцизного податку для постачальників електроенергії, зокрема «зеленої». Експерт підкреслив, що Європейська бізнес-асоціація, Американська торговельна палата в Україні та Спілка українських підприємців назвали цей законопроєкт «спробою зійти зі шляху цивілізованого розвитку економіки».

«Судячи із запропонованих змін, Кабмін прагне нашвидкуруч залатати дірявий бюджет. Що й зрозуміло, адже на кредити МВФ Україні тепер годі розраховувати. Але робить він це, як завжди, непродумано й несистемно, часом усупереч здоровому глузду. Адже впровадження цих кроків означатиме додаткові витрати для підприємств, зростання цін на товари й послуги для громадян. І все це відбувається на тлі мільярдних втрат бюджету через різноманітні податкові пільги на кшталт преференцій для організаторів азартних ігор і лотерей. Я не кажу вже про брак системних змін у податковій сфері, судочинстві тощо. Однак руки опускати не слід – іншого шляху, як стукати у двері владних кабінетів і звертатися до законотворців через медіа, у представників експертного середовища немає. Тим більш, що, схоже, законопроєкт 5600 піде на доопрацювання. Принаймні, до цього на вчорашньому засіданні парламенту закликав профільний комітет спікер Дмитро Разумков», – резюмував Андрій Гмирін.

Контекст:

Проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень №5600 було зареєстровано у Верховній Раді 2 червня. Його ініціатором став Кабінет Міністрів. Законопроєкт передбачає підвищення податків фактично в усіх сферах економіки.

Документ розробляло Міністерство фінансів. Уряд схвалив його на засіданні 12 травня. У Кабміні вважають, що зміни дадуть можливість збирати до державного бюджету додатково понад 60 млрд грн на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення торкнуться тільки великого бізнесу і не зачеплять загальнодержавних податків для людей, а також малого та середнього бізнесу.

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розкритикувало законопроєкт, у відомстві зауважили, що він містить корупційні чинники та низку інших порушень, тому його треба суттєво доопрацювати. Висновок експертизи НАЗК опублікувало на своєму сайті 8 червня.

Співголова комітету з питань податкової політики Американської торговельної палати в Україні Михайло Поляков заявляв, що запропонований Кабінетом Міністрів законопроєкт містить неприйнятні для бізнесу норми. Поляков переконаний, що законопроєкт порушує принцип стабільності податкового законодавства.

Якщо Рада ухвалить ініційовані Кабміном у законопроєкті №5600 зміни в податкове законодавство, це призведе до погіршення інвестиційного клімату в країні та сваволі органів контролю. Про це повідомляли в заяві Європейської бізнес-асоціації.

Проверьте

Ексміністр праці Польщі побився об заклад із Миловановим на 1 млн грн

Політики почали дискусію про Конституцію України ще під час форуму «Україна 30». Кульпа доводив, що …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *