Активи українського бізнесмена Дмитра Фірташа, зокрема газ на суму майже 38 млрд грн, наразі в заставі у російського некомерційного Фонду промислових активів, пише 13 січня російське агентство РБК.
«Російська некомерційна організація «Фонд промислових активі » тримає в заставі активи олігарха Дмитра Фірташа, зокрема акції підконтрольних йому компаній і природний газ розрахунковою вартістю майже 100 млрд руб., випливає з останньої доступної звітності фонду за 2019 рік. Фонд промислових активів одержав забезпечення за кредитом, наданим холдингу Ostchem Holding Limited, що входить у Group DF Фірташа», – повідомляє агентство.
Із посиланням на інформацію українського агентства LIGA.net РБК зазначає, що до початку 2014 року хімічні комбінати Фірташа щомісяця імпортували газ із Росії, проте станом на 2015 рік у Ostchem практично не залишилося власного газу у сховищах.
У Росії компанії бізнесмена кредитував місцевий «Газпромбанк», пише російське агентство.
«2013 року Ostchem викупив у «Газпрому» 5 млрд м³ газу для закачування в українські підземні сховища. Але придбати такий обсяг газу холдинг Фірташа зміг тільки завдяки кредиту «Газпромбанку», і в жовтні 2013 року кіпрська Ostchem Holding підписала кредитний договір із банком на $1,35 млрд. Підприємства Ostchem передали банку в заставу 5,7 млрд м³ власного газу. У грудні 2014 року «Газпромбанк» висунув вимогу до Ostchem терміново погасити залишок кредиту на $842,5 млн, пригрозивши стягнути закладений газ. У січні 2015 року сторони оголосили про врегулювання спірного питання, відмовившись розкривати деталі фінансових домовленостей», – ідеться в матеріалі.
За інформацією журналістів, 2016 року вимоги банку за кредитами компаній Фірташа викупив Фонд промислових активів, а 2019 року ця організація повідомила, що позичальники практично не обслуговують боргу, тобто повернути кредити не вдається. Агентство зазначає, що теоретично російський фонд може подати в суд Кіпру (там зареєстровано Ostchem Holding) із вимогою стягнути заставу, однак на практиці рішення зі стягнення там ухвалюють рідко, найчастіше судді обмежуються арештом, як було у випадку з позовом ВТБ.
Фірташа затримали 12 березня 2014 року у Відні за запитом Федерального бюро розслідувань США. У Штатах бізнесмена підозрюють у підкупі індійської влади для одержання ліцензії на розроблення родовищ титану.
25 червня 2019 року Верховний суд Австрії дозволив екстрадицію українського бізнесмена у США. 16 липня міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер погодив видання Фірташа американській владі.
Американський юрист Джин Берд заявив, що в разі екстрадиції Фірташа у США йому загрожує понад 80 років в’язниці, якщо він не укладе угоди зі слідством.