Президент України Володимир Зеленський не пропонував першій заступниці голови, в.о. голови НБУ Катерині Рожковій очолити Нацбанк. Про це Рожкова заявила в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».
«Ми разом з іншими членами правління Національного банку були на зустрічі в Офісі президента щодо призначення нового голови. Конкретних прізвищ із нами не обговорювали. Ми говорили радше про те, що для ринку – і внутрішнього, і зовнішнього – дуже важливою є незмінність політики Національного банку», – сказала вона.
Рожкова також висловила надію, що Зеленський «обере гідного кандидата» на посаду голови НБУ.
«На нашу думку, по-перше, це має бути професіонал, який буде згоден зі стратегічним баченням реформ Національного банку. По-друге, це має бути технократ без політичних амбіцій. По-третє, це має бути людина із залізними нервами», – додала вона.
За словами Рожкової, нинішнє правління регулятора продовжувати роботу щонайменше до призначення нового керівника. «Зміна керівництва не має підривати роботу самого регулятора. Центральний банк мусить продовжувати ефективно працювати, а для цього правління має продовжувати повноцінно функціонувати, затверджуючи необхідні рішення. Усе-таки ми п’ять років працювали заради макроекономічної та фінансової стабільності і чудово розуміємо, що не можна взяти і поставити роботу НБУ на паузу – занадто багато чого залежить від НБУ», – заявила перша заступниця голови Нацбанку.
Вона також сподівається, що «новий очільник захоче зберегти нашу команду, ураховуючи, що у нас є чинні контракти і безліч реформ у різними напрямах у процесі реалізації».
Водночас Рожкова вважає, що в нинішньому Нацбанку «не можна переоцінювати ролі однієї людини, навіть якщо це голова».
«Нацбанк уже не той, що був шість років тому. Сьогодні система колегіального ухвалення рішень у НБУ настільки міцна, що окремі персоналії вже не зможуть керувати центральним банком у ручному режимі. Це просто неможливо», – упевнена Рожкова.
Перший заступник голови Нацбанку Рожкова виконує обов’язки голови НБУ з 3 липня, коли з цієї посади звільнили Якова Смолія.
Він подав у відставку через «систематичний політичний тиск на НБУ» з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.
Президент Зеленський заявляв, що вже провів консультації із представниками державних і комерційних банків України, а також із правлінням НБУ, сформувавши три списки кандидатів на посаду голови Нацбанку.