«Розгляд почався з порушенням регламенту і закону «Про комітети», оскільки засідання підкомітетів і офіційних робочих груп не були проведені. Усі консультації, які проводилися влітку, не можна було вважати офіційними. Плюс остання версія таблиці: щоб усі розуміли, це таблиця на 3700 сторінок з 11 300 правками! І ця таблиця була отримана депутатами в останній версії в п’ятницю після обіду. А в понеділок об 11 потрібно вже було розглядати», – розповів Ніколаєнко.
Політик додав із посиланням на своїх колег, що з таблиці зникла низка поправок (голова комітету пояснив це технічними проблемами), а також у документі до другого читання з’явилося кілька нових положень.
«Дуже серйозний документ, як я вважаю, шкідливий для української економіки, розглядається в неналежний спосіб, – заявив Ніколаєнко. – Між першим і другим читанням з’явилося близько 80 змін у статті, що не були предметом розгляду в першому читанні. Відповідно це порушення ст. 116 регламенту. На це вказала велика кількість депутатів. Але це було фактично проігноровано керівництвом комітету».
Контекст:
7 вересня український парламент відновив роботу після канікул. Законопроєкт №5600 – одна із законодавчих ініціатив, яку в Раді планують розглянути у другому читанні на шостій сесії.
1 липня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. Документ зареєстрували у Верховній Раді 2 червня, його ініціатором був Кабінет Міністрів. Законопроєкт передбачає підвищення податків фактично у всіх сферах економіки.
Документ розробляло Міністерство фінансів. Уряд схвалив його на засіданні 12 травня. У Кабміні вважають, що зміни дадуть можливість збирати до державного бюджету додатково понад 60 млрд грн на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення торкнуться лише великого бізнесу і не торкнуться загальнодержавних податків для людей, а також малого та середнього бізнесу.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розкритикувало законопроєкт, у відомстві зазначили, що він містить корупційні чинники та низку інших порушень, тому його необхідно суттєво доопрацювати. Висновок експертизи НАЗК опублікувало на своєму сайті 8 червня.
Європейська бізнес-асоціація, Американська торгова палата в Україні та Спілка українських підприємців назвали цей законопроєкт «спробою зійти зі шляху цивілізованого розвитку економіки».