«Оборотність вагонів і далі погіршується. Якщо говорити про оборотність напіввагонів – це найбільш використовуваний рухомий склад, – то вона вже сягнула майже восьми діб. І, починаючи із червня місяця, вона щомісяця росте. У червні, нагадаю, було шість діб. Тобто погіршення становить уже 25%», – розповів Гусак.
Погіршення оборотності вагонів на чверть означає, що для перевезення вантажів необхідно на чверть більше вагонів, а витрати на логістику зростають практично на стільки ж, через що відправники зазнають збитків, пояснив експерт.
«За вагони треба платити. І, як правило, платять за них подобово. Плюс, оскільки через це виникає певний дефіцит вагонів на певних спотових ринках, різко зростає ціна вагона», – сказав він.
За словами Гусака, деякі відправники вантажу через таку ситуацію на залізниці взагалі не можуть перевезти свою продукцію.
«Ті, кому терміново потрібно було щось перевезти, стикаються з великими проблемами. І чи то неможливістю взагалі отримати вагони, чи то з різким подорожчанням», – пояснив гендиректор Федерації роботодавців та транспорту України.
Він переконаний, що ініціатива списувати вагони за віком, яку просуває Міністерство інфраструктури, лише погіршить ситуацію на ринку логістики.
«Це стосуватиметься всіх напрямів. Тому Мін’юст підкреслив, що цей наказ мають погодити зі спільним представницьким органом роботодавців і спільним представницьким органом профспілок. Там подавали компромісні пропозиції. І ми розраховуємо, що нарешті ці компромісні пропозиції почують», – підсумував Гусак.
Контекст:
8 жовтня Міністерство інфраструктури опублікувало новий наказ щодо обмеження строків експлуатації вантажних вагонів залежно від віку. Попередні накази на цю тему відхилила регуляторна служба.
Гендиректор Федерації роботодавців та транспорту України заявляв, що «Укрзалізниця» та приватні вагонні оператори мають оновлювати свій вагонний парк у межах власних бізнес-планів, без надмірного втручання держави, оскільки набагато важливішим є технічний стан вагона, а не його вік.
Президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков заявив, що якщо «Укрзалізниця» списуватиме вагони залежно від строку експлуатації, то це спровокує на ринку дефіцит вагонів, а ціни на продукцію для кінцевих споживачів зростуть.
Проти списання вагонів виступили понад 200 українських компаній та асоціацій: вони підписали «Антимеморандум» і закликали владу не допустити списання вагонів. Через цей проєкт бізнес та «Укрзалізниця» втратять мільярди, вважають підписанти, а заробить кілька людей – власники вагонобудівних заводів, писало «РБК-Україна».