В Україні ціни на газ потрібно робити комерційними тільки після того, як громадянам будуть платити відповідні зарплати й пенсії. Про це колишній голова Служби безпеки України, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони і лідер партії «Сила і честь» Ігор Смешко заявив у інтерв’ю головній редакторці видання «ГОРДОН» Олесі Бацман.
«Ми найбідніша країна у Європі. Усі розмови про те, що комерційна ціна… Так ви зробіть комерційну заробітну плату і комерційну пенсію», – сказав він.
Політик нагадав, що у країні існує Антимонопольний комітет.
«Й антимонопольне законодавство, тарифи, які зараз… Як можна, якщо ми закачували газ весь рік уже з ПДВ: за куб, по-моєму, десь 3,6 грн… закачати за 3,6, оголосили в серпні, що десь будемо продавати по 4,7. А монополіст – «Нафтогаз». Що таке, до речі, «Нафтогаз»? Це офіс, у якому є печатка і статут «Нафтогазу». А під ним три дочки: «Укргазвидобування», «Укртрансгаз», «Укрнафта». Причому він повністю управляє ними, тобто монопольно затиснув їх», – зауважив Смешко, наголосивши на високих цінах на газ.
Він підкреслив, що, згідно з Конституцією, усі надра належать народу України, тому газ і нафта – «це надбання народу України, а не уряду».
Смешко: Ми посилили оборону Сполучених Штатів. Де наш статус головного стратегічного партнера США поза НАТО? Читайте повну версію інтерв’ю
ВІДЕО
Уряд України від 18 січня встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за м³. Ціна буде діяти до кінця карантину, введеного у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону. За словами тимчасового виконувача обов’язків міністра енергетики Юрія Вітренка, у лютому українці заплатять за використаний у січні газ за підвищеними з нового року тарифами газопостачальних компаній. На платіжки за лютий зі зниженою ціною газу – 6,99 грн за 1 м³ – треба чекати в березні.
Рішенню Кабміну передувало різке підвищення із січня 2021 року вартості природного газу. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, поточного місяця газ населенню мають продавати за ціною від 6,99 до 10,8 грн за 1 м³. Підвищилися і тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній установлено на рівні 1121,71 грн/Гкал). Зросли майже удвічі також тарифи на розподіл газу (пізніше їх теж обмежили).
Збільшення тарифів призвело до протестів із загальною назвою «Стоп тарифний геноцид». Люди виходили на вулиці в багатьох регіонах, зокрема на Прикарпатті, у Полтавській, Харківській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Донецькій, Закарпатській, Херсонській, Чернігівській та Житомирській областях. У деяких населених пунктах протестувальники перекривали дороги і пікетували облдержадміністрації. Протести не припинилися після обіцянки Кабміну встановити держрегулювання цін на газ. 18 січня в Чернівецькій області місцеві жителі перекрили дорогу через кілька сіл, а в Полтаві – автодорогу Київ – Харків. Протестувальники говорили, що тимчасове зниження ціни на газ буде діяти тільки до закінчення карантину або опалювального сезону, до того ж воно не впливає на тарифи за січень 2021 року.
Протестів не припинили після рішення Кабміну встановити держрегулювання цін на газ.