5 июля, 2024 6:19
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Списання вантажних вагонів за віком заганяє "Укрзалізницю" в мільярдні борги та створює транспортний колапс – експерт

Він зазначив, що парк вантажних вагонів потрібно оновлювати, але для цього треба скористатися світовим досвідом: у США та країнах ЄС контролюють технічний стан вагонів, а списують їх тоді, коли належний ремонт стає технічно неможливим чи фінансово недоцільним.

На його переконання, «Укрзалізниця» має інші нагальні проблеми, вирішення яких потребує фінансування, і насамперед – це стан залізничних колій. За інформацією «Укрзалізниці», капітального ремонту потребує 25% головних залізничних колій, а реконструкції – ще 10%. Однак до вересня відремонтували та реконструювали менше ніж 1% від загальної довжини головних шляхів. Також на 96% зношено локомотивний парк, але грошей на його оновлення компанія не має.

«Економічний стан «Укрзалізниці» жахливий. За перше півріччя 2021 року її збиток склав 1,4 млрд грн, накопичений збиток досяг 51 млрд грн, а обсяг залучених кредитів – 34,8 млрд грн», – написав експерт.

Якщо купувати нові вагони за допомогою кредитів під 12% річних, як це пропонує «Укрзалізниця», це завдаватиме 3 млрд збитків щорічно, порахував Соколов.

«Така оборудка принесе «Укрзалізниці» мінімум 6% збитку від суми залучених коштів. При розмірі кредиту у 50 млрд грн  це 3 млрд грн на рік. Про ремонт колій і купівлю нових локомотивів доведеться забути надовго – як мінімум доти, поки держава не погасить борги «Укрзалізниці» за рахунок усіх українців. А це означає ще одну неминучу кризу через аварійний стан колій та локомотивів», – наголосив Соколов.

Він нагадав, що Україна має зобов’язання, узяті в межах Угоди про асоціацію з ЄС: згідно з ними, «Укрзалізницю» мають розділити на оператора інфраструктури, який залишиться державним, та операторів перевезень, які мають бути приватними.

«Або в МІУ вирішили відмовитися від наших єврозобов’язань, або нам пропонують за державний кошт створити величезний парк нових вагонів, які практично відразу будуть приватизовані. А хто на цьому збагатиться  це питання, відповіді на яке поки що немає», – заявив експерт.

Контекст:

8 жовтня Міністерство інфраструктури опублікувало новий наказ щодо обмеження термінів експлуатації вантажних вагонів залежно від віку. Попередні накази на цю тему відхилила регуляторна служба.

Гендиректор Федерації роботодавців та транспорту України Володимир Гусак заявив, що «Укрзалізниця» та приватні вагонні оператори мають оновлювати свій вагонний парк у межах власних бізнес-планів, без надмірного втручання держави, оскільки набагато важливішим є технічний стан вагона, а не його вік.

Президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков заявив, що якщо «Укрзалізниця» списуватиме вагони залежно від терміну експлуатації, то це спровокує на ринку дефіцит вагонів, а ціни на продукцію для кінцевих споживачів зростуть.

Проверьте

Житель Новой Зеландии получил за других людей 10 прививок от коронавируса – СМИ

По данным журналистов, мужчина получал прививки в разных центрах вакцинации за других людей и за это, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *