17 апреля, 2024 18:53

Стало відомо, хто і скільки заплатить за банкопад 2014–2017 років

За інформацією журналістів, до 2031 року борг структури перед міністерством фінансів сягне 100 млрд грн, із яких більша частина – 64 млрд грн – нараховані відсотки, повернення яких планують перекласти на колишніх акціонерів і топменеджерів банків, які ліквідовують.

«Запропонована схема реструктуризації є найкращим компромісом між ФГВФО і Міністерством фінансів і відповідає кращим міжнародним практикам реструктуризації заборгованості. Вона не передбачає «прощення» боргу, натомість покладає чи не основну фінансову відповідальність на колишніх акціонерів і топкерівників банків, чия діяльність призвела до неплатоспроможності очолюваних ними установ. Відповідальність за минулу кризу в першу чергу несуть посадові особи неплатоспроможних банків, а не діючі банки – учасники Фонду», – сказав у коментарі журналістам керівник практики реструктуризації KPMG в Україні Юрій Федорів.

Водночас зрив реструктуризації боргу може лягти черговим навантаженням на чинні банки – учасники Фонду гарантування. Чинним законодавством передбачено можливість введення Фондом додаткових спеціальних зборів. І гарантій, що цього не станеться, немає. Представники банківської спільноти вже відреагували на такі перспективи.

«Ми – категорично проти будь-якого додаткового навантаження, яке може лягти на банки. Потрібно не забувати, у яких умовах ми зараз усі опинилися. Збільшення розмірів внесків (якщо таке передбачається) додасть банкам витрат і ці додаткові витрати в кінцевому підсумку позначаться на клієнтах банків», – сказала виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Питання реструктуризації боргів Фонду потрібно вирішити на законодавчому рівні. Якщо реструктуризація боргів відбудеться, то вже цього року ФГВФО обіцяє підвищити суму гарантування удвічі – до 400 тис. грн. В іншому разі банківська система, а значить і кожен клієнт банку, і надалі буде повертати багатомільярдні борги, що залишилися у спадок після банкопаду 2014–2017 років.

Під час кризи 2012–2017 років із ринку було виведено 95 зі 175 банків – тобто понад половину банківської системи. Фонд гарантування виплатив їхнім вкладникам приблизно 90 млрд грн відшкодування. Для здійснення виплат у борг під ринкові 10–12% річних було отримано приблизно 80 млрд грн: 20 млрд грн у НБУ і 59 млрд грн у Міністерства фінансів. На сьогодні Фонд повністю розрахувався з НБУ, виплативши 25,6 млрд грн, із яких 5,5 млрд грн – нараховані відсотки. А також перерахував Міністерству фінансів 19,6 млрд грн, із яких майже 7 млрд грн – нараховані відсотки.

Проверьте

"Кризисы будут возникать и в дальнейшем". Данилов назвал четыре урока пандемии COVID-19

«Опасности, которые, как мы считали, человечество преодолело раз и навсегда, вернулись будто в жуткой машине …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *