«На сьогодні тарифоутворення непрозоре. Ніхто не розуміє, за що власне вони платять – за колію чи за вагони. Вагони лібералізовані, вагонна складова взагалі йде окремо. Тоді за що? За диспетчеризацію і за колію? Чи не забагато, бо ж вагони вже на ринкових умовах? І навіщо тоді підвищувати, що там змінилося?» – описала ситуацію Ляпіна.
За її оцінками, «Укрзалізниця» компенсує збитки від пасажирських перевезень доходами від вантажних через так зване перехресне субсидування, і для бізнесу тарифи постійно зростають. Але в кінцевому підсумку за це однаково платять громадяни, додала Ляпіна.
«Залізниця традиційно намагається це все компенсувати за рахунок підвищення тарифу для вантажоперевізників. Що несправедливо по відношенню до економіки в цілому і до суспільства. Бо ж усе одно ляже вантажем на того ж самого громадянина, тільки з іншого боку. Будматеріали дорожчими стануть, щось ще подорожчає, чим він користується. Тобто все одно в кінці споживач за все це заплатить. Тому вантажоперевізники весь час наголошують, що має бути прозоре тарифоутворення. Чітко зрозуміло, який це тариф, що він включає і як це обраховується», – сказала експертка.
Контекст:
5 липня Міністерство інфраструктури опублікувало на своєму сайті проєкт наказу про внесення змін у коефіцієнти на вантажоперевезення залізничним транспортом. Протягом місяця в міністерстві прийматимуть зауваження і пропозиції до цього проєкту.
Заплановане «Укрзалізницею» підвищення тарифів на вантажоперевезення буде одним із найбільш економічно необґрунтованих та призведе до катастрофи в паливно-енергетичному комплексі України, заявила у відкритому листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.
За підсумками минулого року «Укрзалізниця» мала чистий збиток у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов’язання компанії у 2020 році зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.