«Сьогодні Коломойський глибоко залучений до української політики. Його союзники контролюють українську парламентську фракцію «За майбутнє» у Раді. Іноді фракція голосує за партію Зеленського «Слуга народу». Нещодавно в Раді провели голосування щодо змін до Податкового кодексу, яке пішло на користь гірничовидобувним інтересам Коломойського. До остаточної версії законопроєкту не входить підвищення податків на видобування марганцевої руди Коломойського. Для публічного іміджу Зеленського це віддає приказкою старих диктаторів: «Моїм друзям – усе, моїм ворогам – закон», – пише він.
Він нагадав, що напередодні виборів 2019 року канал Коломойського надав Зеленському «потужний рупор», який мав вирішальне значення для його сходження на президентську посаду.
«Згідно з Pandora Papers, Зеленський отримав багатомільйонні платежі від каналу «1+1″ на офшорні рахунки, незважаючи на передвиборчі обіцянки викорінити корупцію», – зазначає автор.
Контекст:
Законопроєкт №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» зареєстрували у Верховній Раді 2 червня, його ініціатором став Кабмін.
Народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олег Синютка заявив, що законопроєкт збільшує податкове навантаження на малий та середній бізнес та звичайних українців. «Влада використовує цей закон у політичних мотивах. Ті, хто її критикують, отримують великі податки. А свої «домашні» олігархи, тобто причетні до марганцевої руди – навпаки, уникають оподаткування», – пояснив Синютка.
Уряд схвалив його на засіданні 12 травня. У Кабміні говорили, що зміни дадуть змогу збирати до державного бюджету додатково понад 60 млрд грн на рік. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль стверджував, що нововведення стосуватимуться лише великого бізнесу та не зачеплять загальнодержавних податків для громадян, а також малого та середнього бізнесу.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розкритикувало законопроєкт, у відомстві зазначили, що він містить корупційні фактори та низку інших порушень, тому його потрібно суттєво доопрацювати. Висновок експертизи НАЗК опублікувало на своєму сайті 8 червня.
1 липня Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні.
Розгляд проєкту у другому читанні неодноразово переносили. Нардеп від «Слуги народу», голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснював це консультаціями, які «стосувалися найболючіших питань для великого бізнесу». За його словами, ресурси законопроєкту №5600 відображено у проєкті держбюджету на 2022 рік.
У другому читанні парламент ухвалив законопроєкт 30 листопада.