На утримання української ділянки нафтопродуктопроводу «Самара – Західний напрямок» потрібні мільйони. Коли вона зможе офіційно працювати і приносити гроші в бюджет, поки невідомо. Про це в інтерв’ю «Радіо НВ» заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
«Я поки не можу назвати точну цифру, але думаю, що мова йде про мільйони або навіть десятки мільйонів гривень протягом року як мінімум на охорону», – сказав він.
Коболєв зазначив, що в майбутньому, коли нафтопровід запрацює «у прозорий та цивілізований спосіб», за попередніми очікуваннями, він зможе щонайменше оплачувати своє існування, оскільки це прибутковий і рентабельний бізнес.
Він також додав, що не знає, чи передадуть нафтопровід на баланс «Укртранснафти» після повернення у власність держави.
Він нагадав, що зараз нафтопровід заарештовано судом і передано «Укртранснафті» на зберігання. У компанії сподіваються, що дістануть право на його експлуатацію, але поки що можуть тільки зберігати передане їм майно.
«Чи зможе вона потрапити на баланс «Укртранснафти» – це питання наступного кроку. Наразі ми завершуємо інвентаризацію, після чого ми зможемо зрозуміти, яке де дизпаливо знаходиться в трубі, яке дизпаливо кому належить, який стан самої труби, де державна власність, де недержавна. З’ясувавши всі ці обставини, ми зможемо прийняти рішення, чи видається нам доцільним керувати цією трубою і чи є це доцільним у принципі як прозорий і цивілізований бізнес… Тоді можна буде точно сказати, чи це «Нафтогаз», чи держава забере її в інше місце», – розповів Коболєв.
Як довго триватиме цей процес, зазначив він, залежить від рішень судів.
19 лютого Рада нацбезпеки і оборони України доручила повернути в держвласність нафтопродуктопровід «Самара – Західний напрямок». Нафтопродуктопровід експлуатує компанія «Прикарпатзахідтранс». Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що його не приватизували, але він «у дивний спосіб» опинився в приватній власності «двох власників з іноземною реєстрацією, але афілійованих із двома громадянами України».
«Економічна правда», LIGA.net та екснардеп Сергій Лещенко писали про зв’язок «Прикарпатзахідтранс» із нардепом від «Опозиційної платформи – За життя», кумом президента РФ Володимира Путіна Віктором Медведчуком. За словами експрем’єра Арсенія Яценюка, у 2015 році нафтопровід за рішенням суду перейшов у руки людей, які мають стосунок «персонально до Віктора Медведчука».
Сам політик будь-яку причетність до нафтопроводу і компанії «Прикарпатзахідтранс» заперечував.
Як пише видання «Бабель», хоч побудований за часів СРСР нафтопродуктопровід після проголошення незалежності України мав перейти у власність держави, дочірня компанія російської АК «Транснефтепродукт» не передала прав на трубопровід.
Наразі, за даними сервісу моніторингу реєстраційних даних Opendatabot, «Прикарпатзахідтранс» зі статутним капіталом 105 млн 563,427 тис. грн належить білоруському підприємству «Нафтобітумний завод» (51%), International Trading Partners (48%) і Анатолію Шеферу (1%) .
11 лютого 2021 року українські правоохоронці повідомили про підозру колишню заступницю директора держпідприємства «Український державний науково-дослідний і проектний інститут азотної промисловості та продуктів органічного синтезу» (УкрДІАП). Вона, за даними слідства, склала недостовірний висновок, який став підставою для отримання компанією «Прикарпатзахідтранс» у власність частини магістрального нафтопроводу «Самара – Західний напрямок».
Наприкінці лютого нафтопродуктопровід передали «Укртранснафті» на тимчасове зберігання без права користування, а Вищий антикорупційний суд наклав на нього арешт. Компанія подала апеляцію на арешт.