«Брухт – це стратегічна сировина для всієї металургійної галузі України. Без нього жоден металургійний комбінат не виживе. Тому запровадження тимчасової заборони на експорт брухту дасть змогу зберегти металургію», – сказав він.
Так Каленков прокоментував дані Держслужби статистики про рекордний експорт брухту в липні 2021 року. Зокрема, за сім місяців поточного року експорт брухту чорних металів з України виріс майже у 20 разів – до 334,6 тис. т; майже третину цього обсягу було експортовано у липні (103,6 тис. т).
За словами експерта, більшість країн із нерозвиненим машинобудуванням намагаються обмежувати експорт брухту. «У розвинених країнах саме машинобудування є головним джерелом генерації брухту. Саме тому ЄС і США – це нетто-експортери брухту. Водночас в Україні брухт, здебільшого, амортизаційний, повністю залежить від припливу інвестицій до країни. Але зараз інвестиції не ростуть, тому брухт в Україні – це дуже обмежений ресурс», – зазначив Каленков.
Він нагадав, що у 2019 – 2020 роках в Україні зібрали 3 млн т брухту – це історичний мінімум.
Крім того, заявив експерт, український брухт експортують, перш за все, до Туреччини та невизнаного Придністров’я.
«Купуючи наш брухт, ці країни спотворюють конкуренцію. ПМР – це російський анклав, її повністю дотує РФ. Водночас Туреччина – це легендарна країна щодо державної підтримки власної металургії. Саме за цілковитої підтримки влади будувалися метзаводи у Туреччині, створювалася логістика. Тому турки можуть викуповувати наш брухт практично за будь-якою ціною», – підсумував президент «Укрметаллургпрому».
Каленков також заявив, що прямі доходи України від виплавлення 1 т стали учетверо вищими, ніж від експорту 1 т брухту. «А якщо додати мультипливативний ефект, який дає металургія для суміжних галузей, то доходи всіх бюджетів будуть значно вищими. Українські металурги використовують кожну тонну українського брухту, тому держава отримає максимум, якщо кожна тонна брухту буде перероблятися в Україні», – запевняє він.
Контекст:
У червні 2021 року об’єднання підприємств «Укрметалургпром» та профільна асоціація «Укртрубопром» звернулися до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля із проханням запровадити тимчасову заборону на експорт брухту з України до 31 грудня 2023 року.