«Соціалісти у владі хочуть красти гроші «зелених» інвесторів у «зелену» енергетику. Коли хтось думає, що іноземним інвесторам буде краще, то насправді ні. Бо була вилучена певна гарантія із закону про захист іноземних інвестицій. Тому сподіватися на те, що в Україні буде йти оновлення виробничої бази, не варто«, – сказав Тинний.
Експерт повідомив, що в Україні підприємства з виробництва електроенергії зношені майже на 90%.
«От у цьому році чому так влада поспішає добудувати запорізькі мости? Тому що Дніпрогесу 90 років і дамбу треба ремонтувати. Атомні електростанції майже всі відпрацювали свій ресурс. Усе, що пов’язано з державною енергетикою, – це завжди крадіжка. Тому й залучали приватних інвесторів, щоб будувати нову чисту відновлювальну енергетику, але соціалісти у владі – це біда. Вони завжди один раз крадуть і ніколи не зупиняються», – заявив він.
Держава не розраховується з підприємствами поновної енергетики за боргами, через що іноземні інвестиції йдуть із країни, а в разі введення ще й акцизу на «зелену» енергію цей процес прискориться, вважає Тинний.
«У серпні минулого року, коли було досягнуто важкий компроміс, були проголосовано зміни до закону України про альтернативні джерела енергії. І там ст. 9.4 – це і було таке обмовлення щодо відсутності подальших змін законодавства. Але відразу через пів року вирішили піднімати», – зазначив Тинний.
Контекст:
Влада хоче ввести акцизний податок на продаж «зеленої» електроенергії, зараз пропонують широкий діапазон ставки – від 3,2% до 40%, точні цифри ще обговорюють, писала 22 березня «Економічна правда».
На початок травня рівень розрахунків перед інвесторами в ВДЕ в Україні становить 22%, із 22,4 млрд грн торішнього боргу держава заплатила тільки 5 млрд грн, повідомив «Главком».
«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня минулого року компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитків за позовними заявами на той момент перевищила 630 млн грн.
За інформацією «Главкома», позов проти України подала компанія Modus Energy, яка наразі у власності громадян Литви, про цей позов стало відомо 28 квітня 2021 року. Компанія заявила, що ДП «Гарантований покупець» змусило дочірні компанії Modus Energy підписати додаткову угоду, що передбачає скорочення доходів. Modus Energy розглядає це як ініціювання процедури розірвання договору купівлі-продажу «зеленої» енергії, який укладено до 2030 року. Позивач просить арбітражний суд визнати, що Україна порушила вимоги статей Договору до Енергетичної хартії, зобов’язати країну виплатити відсотки на суми збитків, нарахованих арбітражним судом, і зобов’язати сплатити всі судові витрати.
Такі самі позови може подати ще до 10 інвесторів, зазначив партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв.
Затримки з виплатами виробникам електроенергії з поновних джерел енергії загрожують подальшому розвитку цієї галузі в Україні, зазначають в ухваленій у середині лютого резолюції Європейського парламенту.
Міжнародна торговельна палата звернулася до влади України з вимогою виплатити борги за «зелену» енергію.