«Завдяки першому президенту-єлбаси у країні з’явилася група дуже прибуткових компаній та прошарок людей, багатих навіть за міжнародними мірками. […] Настав час віддати належне народу Казахстану та допомагати йому системно та регулярно», – сказав глава держави.
За його словами, уряд погодить із «колом компаній» розмір щорічних внесків, які вони сплачуватимуть до державного фонду.
«Крім того, чекаю на активну участь від тих осіб, які, фактично володіючи величезними коштами, залишаються в тіні», – наголосив Токаєв.
Він також заявив, що Банк розвитку Казахстану «по суті перетворився на особистий банк для обраного кола осіб, які представляють фінансово-промислові та будівельні групи», і що всі причетні до цього відомі «за прізвищами».
З-поміж доручень, які видав Токаєв, – наказ припинити сплату приватній компанії «Оператор РОП» утильзбору автовиробниками, офіційними імпортерами та приватними особами, які хочуть ввезти автомобілі до Казахстану.
«Оператор РОП» пов’язаний із молодшою дочкою Назарбаєва Алією, вона була першою засновницею компанії, писало в листопаді 2021 року видання KZ.media.
Токаєв також заявив, що ділитися з державою частиною прибутку необхідно гірничорудному та нафтогазовому сектору. «Радио Азаттык» зазначає, що «ці галузі, як відомо багатьом у країні, наразі в руках близьких родичів та наближених до колишнього президента».
Президент Казахстану також висунув вимогу до прокуратури та інших органів влади «навести лад» на митниці, зокрема на кордоні з Китаєм. Радіостанція наголошує, що «там потік товарів, на думку багатьох у країні, контролюють родичі експрезидента».
Сьогодні в Казахстані призначили новий склад уряду.
Контекст:
Назарбаєв беззмінно очолював Казахстан протягом п’яти президентських строків – із квітня 1990 року до своєї відставки в березні 2019 року. Після звільнення з президентської посади він залишив за собою пост голови керівної партії «Нур Отан», про передання якої Токаєву оголосив лише в листопаді 2021 року, і пост голови Ради безпеки Казахстану, із якого Токаєв його змістив 5 січня.
У Казахстані підтримували культ особи Назарбаєва, йому надали титул єлбаси – «лідера нації».
Одна з вимог мітингувальників у Казахстані з 2 січня: «Старий, іди геть» – повне усунення Назарбаєва від влади.
ЗМІ писали, що під час протестів політик із сім’єю покинув країну, проте 8 січня його прессекретар заявив, що Назарбаєв перебуває у столиці Казахстану й надає підтримку Токаєву.