«За даними слідства, із 2020-го по листопад 2021 року чоловік за попередньою змовою з посадовими особами держустанов організував схему протиправного отримання соціальних виплат. Організатор підробляв документи на ім’я мешканців тимчасово окупованих територій, після чого віддавав їх до органів соціального захисту, де його спільники приймали фіктивні документи й оформлювали виплати», – ідеться в повідомленні.
В Офісі генпрокурора зазначили, що за рік «учасники схеми погодили понад 50 підроблених документів та отримали грошові кошти громадян із державного бюджету, які в подальшому розподілили між собою».
«За попередніми даними, ними привласнювалось у середньому 400 тис. грн на місяць«, – пояснили у відомстві.
Відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 190, ч. 4 ст. 358 (шахрайство у великих розмірах із використанням свідомо підроблених документів) Кримінального кодексу України.
«У ході 11 обшуків у приміщеннях держустанов, а також за місцем мешкання їхніх працівників й організатора схеми виявлено та вилучено документи фінансово-господарської діяльності, печатки, посвідчення, мобільні телефони та грошові кошти в розмірі $7150, €350, 24,2 тис. грн», – розповіли в Офісі генпрокурора.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази.
У листопаді 2020 року на той момент заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Інна Голованчук повідомляла в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна», що приблизно половина українців, офіційно зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, насправді живе на окупованій території. Вона уточнювала, що реально на підконтрольну українській владі територію виїхало та проживає орієнтовно 700–800 тис. осіб.
У червні 2021 року міністерка соціальної політики України Марина Лазебна говорила, що серед тих, хто одержує пенсії в Україні, внутрішньо переміщеними особами є 626 тис. осіб, хоча відразу було 1,1 млн осіб.
За даними Пенсійного фонду станом на 1 січня 2021 року, усього в Україні понад 11,3 млн пенсіонерів. Середній розмір пенсії – 3507,51 грн.