«Ми вважаємо, що негативна рейтингова дія в першу чергу відобразила зростання політичних ризиків для бізнесу Ріната Ахметова… Хоча ймовірність того, що ДТЕК ВДЕ зіткнеться з фінансовим дефіцитом у фінансуванні будівництва вітростанції у Тилігулі, цілком реальна», – цитують журналісти огляд компанії.
У Dragon Capital вважають, що «Укренерго» та «Гарантований покупець» повинні зараз мати додаткову ліквідність, щоб повністю сплатити генерацію з поновних джерел енергії та погасити частину старого боргу.
Контекст:
Скандал із маніпуляціями цільовими коштами, залученими «Укренерго» для погашення заборгованості перед виробниками «зеленої» електроенергії, призвів до зниження рейтингу ДТЕК ВДЕ, заявила пресслужба компанії 7 грудня. Згідно з повідомленням, міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings знизило довгостроковий рейтинг емітента ДТЕК ВДЕ з рівня «B-» до рівня «CCC+». На рішення агентства вплинули незаконні дії посадовців державних компаній, які призвели до непогашення історичної заборгованості перед ДТЕК ВДЕ за вироблену «зелену» електроенергію, заявили в компанії.
За інформацією «Обозревателя», увечері 13 листопада Кабмін на рівні «Ощадбанку» заблокував погашення боргів перед «зеленими» інвесторами на суму 19,3 млрд грн. «Обозреватель» також писав, що станом на 15 листопада виплати отримали всі компанії, окрім ДТЕК ВДЕ. На сьогодні оплата ДТЕК ВДЕ все ще не надійшла.
Це гроші, які «Укренерго» залучило через цільові єврооблігації на суму $825 млн для розрахунку із «зеленими» інвесторами. Європейський банк реконструкції та розвитку інвестував у облігації НЕК «Укренерго» $75 млн для того, щоб компанія спромоглася виплатити борги виробникам електроенергії з поновних джерел, про це банк повідомив на своєму офіційному сайті 3 листопада.
Компанія ДТЕК ВДЕ після блокування розрахунків заявила про дискримінацію у погашенні заборгованості перед підприємствами «зеленої» генерації та висунула вимогу проведення негайного розслідування дій посадовців. ДТЕК веде підготовку до юридичного захисту своїх прав та відшкодування збитків, завданих компанії та інвесторам унаслідок махінацій уряду з розподілом коштів європейських кредитів. Згідно з повідомленням, загальна заборгованість перед компанією ДТЕК ВДЕ за 2020–2021 рік становить 4,3 млрд грн.
30 листопада в.о. директора державного підприємства «Гарантований покупець» Вадим Улида написав заяву про звільнення.
29 листопада «Гарантований покупець» надіслав Кабінету Міністрів України як засновнику та суб’єкту управління підприємством лист із проханням пояснити, як діяти з «3,04 млрд грн, які знаходяться на рахунку підприємства та надійшли відповідно до постанови №1049 «Про надання у 2021 році державної гарантії за зобов’язаннями ПрАТ «НЕК «Укренерго» для розрахунків із виробниками електроенергії, яким установлений «зелений» тариф». Про це 29 листопада повідомили у пресслужбі компанії.
Адвокати ДТЕК попередили ДП «Гарантований покупець» та Кабмін України про можливі строки ув’язнення та арешти активів за невиплату боргу за єврооблігаціями.