Зазначають, що документ підписано в контексті візиту канцлерки Німеччини Ангели Меркель до Києва і в межах домовленостей між Меркель і президентом Володимиром Зеленським, досягнутих під час їхньої попередньої зустрічі – у Берліні в липні 2021 року.
«Цей меморандум стосується співпраці у сфері водневої економіки. «Нафтогаз» вбачає великі перспективи України у цій сфері», – повідомив голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко. Зокрема, за його словами, це стосується виробництва «зеленого» водню – водню, який виробляється з відновлюваних джерел енергії, а також зберігання та споживання водню.
Вітренко заявив, що підписаний документ відкриває перспективи в експорті «зеленого» водню на європейський ринок, зокрема в Німеччину. Для цього можуть використовувати як наявну мережу газопроводів, так і альтернативні засоби, зокрема судна для транспортування аміаку. Пілотний проєкт передбачає доправляння саме кораблями.
Меморандум також передбачає можливості комерційного продажу українського «зеленого» водню на європейських ринках і можливості розвитку проєктів відновлюваної енергетики на шельфі та узбережжі морів.
Робочі групи двох компаній почнуть спільну діяльність у межах меморандуму вже у вересні цього року.
Зеленський окремо підкреслив, що співпраця у цьому секторі не компенсує Україні втрати від запуску «Північного потоку – 2» в короткостроковій перспективі. За його словами, збереження транзиту газу через українську ГТС після 2024 року дасть змогу Україні профінансувати «зелений перехід», що зрештою зменшить залежність економіки України від природного газу.
Контекст:
«Північний потік – 2» має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, які беруть участь у ньому – під американськими санкціями, які неодноразово розширювали.
Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, його відновили.
Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що «Північний потік – 2» добудовано на 99%. 17 серпня радіостанція Deutsche Welle повідомляла, що будівництво «Північного потоку – 2» планують завершити 23 серпня.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак у кінці травня Байден назвав «контрпродуктивним» з погялду відносин із Європою введення нових санкцій проти «Північного потоку – 2», оскільки газопровід «практично закінчено».
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу «Північний потік – 2». Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або «почне у майбутньому агресивно діяти проти України». Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу мають продовжити на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).