Німецькі мембрани для електростанцій у Росію у грудні 2018 року вивезло литовське підприємство (з Каунаса) Run Engineering. За кілька днів ліцензію компанії на експорт таких товарів відкликали у зв’язку з підозрами, що вони можуть опинитися в окупованому Криму. Литовські правоохоронці запідозрили, що експортер не вказує, що обладнання – подвійного призначення.
Незважаючи на позбавлення ліцензії, Run Engineering «успішно експортувало обладнання» на російське підприємство «Воронеж-Аква», яке з 2016 року брало участь у будівництві у Криму Таврійської і Балаклавської електростанцій.
Устатковання Inge GmbH потрапило на обидві зводжувані електростанції, що підтверджує інформація в новинних відеосюжетах.
Розслідувачі пишуть, що акціонери Run Engineering «тісно пов’язані» з російським бізнесом, а також із президентом «Роснефти» Ігорем Сєчиним, на якого також накладено міжнародні санкції.
Власником Run Engineering називають «загадкову акціонерку» Марину Кармишеву, власником компанії вона є через Nestan LTD із Кіпру. За даними журналістів, через низку компаній Кармишева пов’язана з народним депутатом від «Опозиційної платформи – За життя» Віктором Медведчуком, який потрапив під санкції в Україні .
Nestan LTD Кармишевої також володіє Nestan Trading AG, яка торгує, за даними російської митниці, з підсанкційним Новошахтинським заводом нафтопродуктів (Ростовська область у РФ), яким донедавна володіла дружина Медведчука Оксана Марченко.
Директор Run Engineering Повилас Медекша заявив, що його компанія обладнання у Крим не постачала. Він стверджує, що експортували не мембрани. Водночас дані російської митниці підтверджують, що у Воронеж відправили саме мембрани, підкреслюють розслідувачі.
В американській компанії DuPont, що володіє німецькою Inge GmbH, на запитання журналістів Deutsche Welle, які долучилися до розслідування, прокоментували, що не було інформації, що обладнання, яке постачають замовнику, буде використано не в пункті призначення.
На запитання, чи буде якась реакція на постачання обладнання в окупований Крим, у DuPont не відповіли.
Контекст:
Це не перший випадок, коли до Криму всупереч санкціям потрапляє німецьке обладнання. У липні 2017 року стало відомо, що турбіни виробництва Siemens прибули в порт окупованого Севастополя. Водночас за контрактом із «Ростехом» продукцію німецької компанії було призначено для енергооб’єкта у Краснодарському краї РФ.
Українські правоохоронці розслідують незаконне постачання до Криму обладнання для водних споруд компаній Siemens і Grundfos.
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до Російської Федерації.