«У нас є два імпортні товари з Білорусі, які є сировинними і важливими для нашої промисловості, – це паливо і добрива, яких ми трохи більше ніж на 1 млрд імпортуємо. А по решті товарів […] ми на $1,4 млрд експортували і на $1,1 млрд імпортували», – сказав він.
За словами заступника міністра, в України з Білоруссю «зараз найбільший виклик», але український уряд, за його прогнозами, впорається з цією проблемою.
Качка розповів про торгівлю з іншими країнами загалом.
«Україна завжди торгує в мінус. Але ось я перевірив – останні два місяці ми торгуємо з профіцитом. У нас мінус у торгівлі товарами був сформований лише взимку за рахунок ціни на газ. А так ми торгуємо дедалі стабільніше – найбільше з ЄС», – пояснив заступник глави Мінекономіки.
Контекст:
Питання про торгівлю з Білоруссю постало у зв’язку із санкціями, які вводять проти Білорусі, зокрема після історії з літаком Ryanair, який 23 травня дорогою з Афін до Вільнюса зробив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). «Для супроводу» літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв’язнями.
Увечері 24 травня з’явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення «за фактом організації масових заворушень у Мінську». У Європі зауважували, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов’язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн. ЗМІ повідомляли, що ЄС може в червні ввести секторальні санкції проти Білорусі.
Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель говорив, що ЄС може накласти санкції на основний експорт із Білорусі: калійні добрива і транзит російського газу через країну.
Кабмін України з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.