У Мінекономіки вважають, що таке рішення призведе до подорожчання робіт і послуг в Україні, а також суперечить Національній економічній стратегії України.
Видання зазначає, що в документі наведено розрахунки, як позначиться зростання тарифів на економіці: додаткові надходження «Укрзалізниці» становитимуть 10,1 млрд грн у рік, водночас на перевезення вантажів 1-го тарифного класу і порожніх вагонів із-під 1-го тарифного класу «Укрзалізниця» додатково отримає 7,4 млрд грн, від 2-го тарифного класу – 1,8 млрд грн і від позакласної групи – 0,9 млрд грн.
«Тобто, основне тарифне навантаження припадає на перевезення низьковартісних вантажів із високою часткою транспортної складової в ціні продукції (паливно-енергетичні та рудні корисні копалини, будівельні вантажі), що призведе до зростання цін на відповідну продукцію, і, як наслідок, вартості комунальних послуг і будівельних робіт, та переорієнтації перевезень цих вантажів на автомобільний транспорт», – цитує видання записку Мінекономіки.
У відомстві підкреслили, що Кабмін затвердив Національну економічну стратегію до 2030 року, і там зазначено, що тарифи на залізничні перевезення економічно необґрунтовані через непрозорий механізм тарифоутворення, який не прив’язаний до собівартості перевезень. У зв’язку із цим стратегія передбачає низку кроків для фінансового оздоровлення «Укрзалізниці» і формування економічно обґрунтованих тарифів.
«Стратегічним курсом було визначено проведення реструктуризації і фінансового оздоровлення АТ «Укрзалізниця», забезпечення реалізації непрофільних активів, звільнення від оподаткування земель під залізничною інфраструктурою, проведення фінансового та організаційного поділу товариства на окремі сегменти за видами діяльності, зменшення збитковості пасажирських перевезень шляхом запровадження контрактного замовлення суспільно важливих пасажирських перевезень», – ідеться в документі від Мінекономіки.
Водночас міністерство зазначає, що тарифоутворення на вантажні залізничні перевезення утруднене, немає методології формування тарифів, зокрема на їхню диференціації за класами вантажів. Також методика і порядок розрахунку тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом не відповідають законодавству і вимагають перегляду, пише «Обозреватель».
Контекст:
5 липня Міністерство інфраструктури опублікувало на своєму сайті проєкт наказу про внесення змін до коефіцієнтів на вантажоперевезення залізничним транспортом. Протягом місяця в міністерстві прийматимуть зауваження і пропозиції до цього проєкту.
Заплановане «Укрзалізницею» підвищення тарифів на вантажоперевезення буде одним із найбільш економічно необґрунтованих та призведе до катастрофи в паливно-енергетичному комплексі України, заявила у відкритому листі до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.
За підсумками минулого року «Укрзалізниця» отримала чистий збиток у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов’язання компанії 2020 року зросли більш ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.