Водночас у Міноборони не уточнили кількість евакуйованих, заявивши, що це компетенція Міністерства закордонних справ.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух «Талібан» узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу «Талібану» іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпечної евакуації.
Україна організувала шість евакуаційних рейсів із Кабула. Усього з Афганістану в Україну, за даними МЗС, евакуювали понад 650 громадян.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 26 серпня повідомляв, що українців і громадян інших держав евакуювали з Афганістану як військовими літаками, так і цивільними. Він зазначав, що за польоти цивільних літаків Україна не платила з держбюджету. «Евакуація була здійснена на рівні політичних домовленостей між Україною і власниками цих літаків», – сказав міністр.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак говорив 28 серпня, що всіх українських громадян, які заявили про бажання покинути Афганістан, евакуювали, але 30 серпня ЗМІ повідомили, що приблизно 100 осіб з дозволом на проживання в Україні очікують на евакуацію. 1 вересня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба уточнив, що майже 200 осіб просять Україну евакуювати їх з Афганістану, ця кількість постійно змінюється.
«Талібан» заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній термін виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. США завершили евакуацію і виведення своїх військ за кілька годин до настання цієї дати.
30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, в якій закликала талібів полегшити безпечний прохід для людей, охочих покинути Афганістан, дозволити гуманітарним організаціям доступ у країну і відстояти права людини.