«Усі звинувачення на адресу Росії та «Газпрому» в тому, що ми даємо мало газу на європейський ринок, – абсолютно безпідставні й неприйнятні та не відповідають дійсності. А простіше кажучи, брехня й неправда. […] Деякі наші клієнти, зокрема з Франції та Німеччини, уже повністю вибрали всі свої річні контрактні обсяги і, відповідно, більше не виставляють заявок на постачання газу, а «Газпром» бронює транспортні потужності з огляду на наявні заявки, а не навпаки», – сказав він.
За словами офіційного представника «Газпрому», 2021 року доправлено більше газу, ніж за попередній рік, до Італії, Німеччини, Туреччини, Болгарії, Сербії, Данії, Фінляндії, Польщі.
«Цього року «Газпром» доправив до Німеччини за контрактом 50,2 млрд м³ – це на 5,3 [млрд м³] більше, ніж торік», – наголосив Купріянов.
Він заявив, що «за наявними даними, помітний фізичний реверс газу з Німеччини до Польщі і, з огляду на все, в Україну в обсязі від 3 млн до 5 млн м³ на добу», а газ піднімають із підземних сховищ у Німеччині.
«А зима тільки починається. Не найраціональніше рішення. Про ціну такого реверсного постачання не хочеться навіть і говорити. Ці ціни суттєво перевищують ціни за контрактними обсягами, які постачає «Газпром», – заявив Купріянов.
Він зробив висновок, що «всі проблеми у Західній Європі створюють собі самі».
Контекст:
Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено газом на 71%, тоді як у попередні роки – в середньому на 84%, зазначило агентство Reuters.
Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф’ючерси на газовому хабі TTF в Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м³, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а в середині грудня перевищила $2000 за 1 тис. м³, після чого почала падати.
Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
У грудні ціни на газ у Європі зросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газопроводу «Північний потік – 2», який має з’єднати Німеччину та РФ дном Балтійського моря в обхід України.