«За останній рік ціна на газ у Європі зросла більше ніж у п’ять разів. Відповідно, ціни на блакитне паливо зросли й в Україні. У таких умовах виробники хліба розглядають питання підвищення ціни. Держава у цьому випадку має захистити й українського хлібопекаря, і споживача. За ініціативи президента України уряд підготував кілька механізмів відповідної підтримки та планує запровадити їх уже найближчим часом», – сказав він.
Прем’єр зазначив, що планують також «обмежити націнки для низки соціальних і харчових продуктів, що дозволить стримати зростання їхньої ціни».
В уряді, за його словами, вже проводять консультації із бізнесом.
На брифінгу в Офісі президента України Шмигаль уточнив, що Кабмін розглядатиме «можливість прямих дотацій або спеціальних цін для виробників соціальних продуктів, соціального хліба», зазначає «Укрінформ».
17 грудня стало відомо, що Всеукраїнська асоціація пекарів та асоціація «Укрхлібпром» попередили Зеленського та Кабінет Міністрів, що через високі ціни на газ хлібопекарські підприємства стають збитковими, і це може призвести до припинення постачань хліба, тому що підвищувати ціни до прийнятного рівня вони не можуть через підписані контракти.
Контекст:
Цього року на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 13 грудня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнено приблизно на 61,90%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.
Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф’ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м³, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а в середині грудня перевищила $2000 за 1 тис. м³, після чого почала падати.
Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
У грудні ціни на газ у Європі знову зросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газопроводу «Північний потік – 2», який має з’єднати Німеччину та РФ дном Балтійського моря в обхід України.