7 июля, 2024 23:23
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років – Шмигаль

«Контракт діє до 2024 року. Фактично він є. Ми бажаємо його продовжити і ведемо щодо цього  переговори з нашими європейськими партнерами. Тому що від них також залежить продовження цього контракту. Для нас ідеальним строком є продовження цих умов на 15 років», – сказав він.

Шмигаль зазначив, що Україна запропонувала збільшити обсяги транзиту понад прописані у контракті.

«Ми готові ще до 55 млн м³ збільшити транзит. І цей надлишок ми готові транзитувати за ціною вдвічі нижчою, ніж у чинному контракті. Це ще раз підтверджує можливість української ГТС транспортувати та транзитувати вдвічі більші обсяги, ніж сьогодні законтрактовано, система до цього підготовлена», – розповів прем’єр.

Контекст:

30 грудня 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу строком на п’ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало б становити 65 млрд м³ і по 40 млрд м³ у наступні чотири роки. Договір укладено за умови «качай або плати», тобто якщо навіть «Газпром» транспортує менше газу, він все одно має оплачувати прописаний у контракті обсяг.

Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить $31,72 за 1 тис. м³ з урахуванням усіх податків і зборів. 22 жовтня агентство Bloomberg написало, що президент України Володимир Зеленський запропонував Росії знижку у розмірі 50% на транзит газу до Європи, щоб полегшити газову кризу у регіоні.

2020 року через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м³ російського газу – найнижчий показник за сім років.

«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. У компанії «Оператор ГТС України» у жовтні 2021 року заявили, що, хоча контракт передбачає щоденне транспортування 109 млн м³, «фізично транспортують значно менше – 85,9 млн м³ на добу».

Цього року на ринку газу у Європі спостерігається дефіцит. Станом на 25 жовтня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнено приблизно на 77,14%. Попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.

За даними Reuters, ціна на газ у Європі зросла восени не менше ніж на 300%. Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало РБК.

Група депутатів Європарламенту заявила, що «Газпром» може бути винен у рекордному зростанні цін на газ у Європі та маніпулюванні ринком. Вони вважають, що «Газпром» може використати високі ціни на газ у Європі для отримання дозволу на запуск трубопроводу «Північний потік – 2» до схвалення регуляторних органів Берліна та Брюсселя. У «Газпромі» ці звинувачення відкинули.

Проверьте

Юристи заявили, що "Гарантований покупець" ігнорує запити щодо причин блокування виплати боргу "зеленій" генерації

«На жаль, «Гарантований покупець» досі не надав жодних пояснень щодо причин нездійснення оплати. Упродовж останнього …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *