24 апреля, 2024 11:43
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Україна може зупинити експорт соняшнику на тлі подорожчання олії

У ньому пропонують відмовитися від експорту, щоб стабілізувати ціни на внутрішньому ринку.

«За попередніми даними Держстату, валовий збір насіння соняшнику врожаю 2020 року прогнозується на рівні 13,1 млн т, що на 13,9% менше, ніж торік, за рахунок зменшення урожайності на 20%. Унаслідок кліматичних особливостей вирощування соняшнику наявність сировини на переробних олійних підприємствах на початок нового маркетингового періоду (вересень 2020 року) становила всього 36,9% до наявного обсягу попереднього маркетингового періоду, а внутрішні закупівельні ціни тільки за два тижні вересня 2020-го зросли на 30% (з 10 450 грн/т до 13 700 грн/т (без ПДВ)», – зазначили в пояснювальній записці.

Зростання цін на соняшникову олію став наслідком істотного зростання цін на насіння соняшнику, це 85% від ціни виробництва олії.

«Середня ціна виробників нерафінованої олії зросла на 46% до вересня 2020 року і в лютому 2021-го становила 32 932 грн/т (зростання на 78%). Експортна ціна на олію соняшникову з вересня 2020-го зросла на 91%, або в понад два рази, проти квітня попереднього року. Станом на 1 квітня вона коливалася в межах $1520–1580 за тонну», – ідеться в документі.

Професор Київської школи економіки Олег Нів’євський заявив, що українські ціни на насіння соняшнику ідентичні світовим, а до зростання цін привели експортні мита. Його коментар опубліковано 21 квітня в Telegram-каналі «Агробізнес, транспорт, село і люди»

Експерт вважає, що навряд чи відмова від експорту насіння соняшнику вплине на ціни на олію.

«Саме експортне мито стало причиною високих внутрішніх цін на насіння соняшнику через надмірний обсяг набудованих переробних потужностей, для яких просто вже не вистачає насіння», – зазначив Нів’євський.

За його прогнозом, ціни на олію зростатимуть і падатимуть, а спроби відмовитися від експорту – поганий сигнал для ринку.

«Виробникам потрібно дати можливість отримати вигоду від високих цін, а ось споживачам потрібно допомагати адресною продовольчою допомогою. Цю програму потрібно розробляти та запроваджувати. Можна навіть 4 млрд грн держпідтримки аграріїв віддати на ці цілі як запоруку від можливих дивакуватих втручань уряду в ціноутворення. Думаю, для аграріїв так буде вигідніше», – написав професор.

Контекст:У березні 2021 року в Україні рекордно подорожчала соняшникова олія. Пляшка олії 0,85–0,87 літра коштувала 50–60 грн. Порівняно з торішніми цінами вартість зросла більш ніж удвічі. Про це 30 березня писав «Обозреватель». Соняшникова олія подорожчала і в інших країнах. Середнє значення індексу цін на рослинні олії Продовольчої організації ООН (The Food and Agriculture Organization) у лютому 2021 року сягнуло найвищого рівня з квітня 2012-го, зазначили у звіті FAO.

Проверьте

У НАК "Нафтогаз" заявили, що вітають рішення мінфіну США про санкції проти компаній, які будують "Північний потік – 2"

«Водночас ми очікуємо, що оператор NS2 також залишатиметься під санкціями. У свою чергу національна акціонерна …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *