«Ми взагалі такий варіант не розглядаємо, ні з ким не ведемо розмову про це. Тут якраз в нас така дуже чітка позиція. Ми в принципі хочемо, щоб Україна почала експортувати газ, а не імпортувати«, – сказав голова НАК.
За словами Вітренка, за рік у країні видобувають приблизно 20 млрд м³, а вся Україна споживає майже 30 млрд м³ газу.
«Відповідно 10 млрд м³ ми імпортуємо. Але при цьому якщо подивитися тільки на побутових споживачів, то ми побачимо ситуацію трохи іншу«, – зазначив голова правління «Нафтогазу».
Вітренко додав, що Україна має збільшити видобуток газу, щоб його було більше, ніж потрібно всім споживачам.
«Що для цього потрібно зробити? Перше і найголовніше – це навіть не збільшити видобуток, а це зменшити неефективне споживання газу… Україна має можливості переходити в централізованому теплопостачанні з газу як з джерела енергії, наприклад, на біомасу або біогаз відповідно«, – підкреслив Вітренко.
Контекст:
10-річний контракт між Україною і Росією про постачання і транзит газу закінчився 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природний газ за контрактом із «Газпромом», закуповуючи його на своєму західному кордоні.
Створений 2019 року український оператор ГТС підписав кілька угод із операторами суміжних країн, зокрема Молдови, Словаччини та Польщі. За даними НАК «Нафтогаз», газ в Україну імпортує майже 80 компаній.
За словами Вітренка, збереження транзиту російського газу в обмін на невигідні закупівлі газу для України неприйнятне.