«Цього року експортери українського металобрухту б’ють рекорди. Уже з країни вивезено 0,5 млн тонн стратегічної сировини. Це у 15 разів більше, ніж за той же період 2020 року. Тобто кожну шосту тонну українського брухту вже вивезли з країни… Ми вже можемо говорити, що експорт становить 48 тис. тонн. Це навіть більше, ніж у вересні. Кабінету Міністрів України необхідно терміново зупинити безконтрольне вивезення сталевого брухту, без якого не зможуть працювати металургійні заводи», – сказав він.
За словами експерта, у світі фіксують глобальний дефіцит брухту і всі країни намагаються залишити його у себе.
«Євросоюз до кінця року збирається запровадити заборону на експорт брухту, Росія підвищує експортне мито. Адже це наші сусіди, відповідно, найбільші імпортери, наприклад Туреччина, прийдуть в Україну і ще більше знекровлять нашу металургію», – заявив Клочок.
Він нагадав, що виплавлення сталі без брухту неможливе технологічно і «українські металурги залишаються без сировини». На його думку, ситуація потребує невідкладної реакції з боку Кабміну.
«Лише тимчасова заборона на експорт брухту або радикальне підвищення експортного мита може запобігти зупинці української металургії», – заявив експерт.
Контекст:
В Україні діє експортне мито у розмірі $58 за 1 тонну брухту, водночас із середини весни вивезення стабільно зростає, писав «Мінпром» із посиланням на дані Держмитниці.
Видання «БізнесЦензор» 27 вересня опублікувало лист асоціації металургів «Укрметалургпром», у якому представники галузі просять Кабінет Міністрів та президента України заборонити експорт брухту до 31 грудня 2023 року. Лист підписав голова об’єднання Олександр Каленков.
У червні 2021 року об’єднання «Укрметалургпром» та профільна асоціація «Укртрубопром» уже зверталася до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням запровадити тимчасову заборону на експорт брухту з України до кінця 2023 року.
Металургійний комбінат «АрселорМіттал Кривий Ріг» підтримав цю ініціативу.