22 июня, 2024 0:07
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Україна запропонувала знижку на транзит більших від законтрактованих обсягів газу всім, хто хоче постачати через її ГТС – Міненергетики

За її словами, пропозиція знижки – «розумний хід», він може допомогти Європі та Україні «пройти цю критичну зиму».

«Насправді знижку запропоновано всім, хто готовий постачати через Україну газ понад законтрактовані обсяги. І Україна готова надати додаткові обсяги в тих межах, в яких здатна прокачати українська ГТС», – сказала Зеркаль.

За її даними, рівень заповнюваності газу в європейських сховищах становить 86% від норми, 25% – у сховищах російського «Газпрому».

«І якщо «Газпром» свідомий того, що у нього є газ, а це не просто слова, то у них є можливість заповнити свої газові сховища і також забезпечити Європу тим газом, який вони говорили, що готові качати через «Північний потік – 2″ і не давити, не шантажувати цим Європу», – підкреслила радниця міністра енергетики України.

Зеленський, кажучи про знижку на транзит газу для РФ, зазначив, що як замовників Україна хотіла б бачити європейські компанії. Пропозицію Києва обговорюють із Берліном і Брюсселем, резюмував глава держави.

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що це рішення 22 жовтня обговорювали на засіданні РНБО. За його словами, через енергетичну кризу, яка «вирує в Європі», Україна вирішила запропонувати Європі додатковий транзит 55 млрд м³ газу за «спеціальними умовами».

Контекст:

30 грудня 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали новий контракт на транзит газу строком на п’ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м³ і по 40 млрд м³ протягом наступних чотирьох років. Договір укладено на умові «качай або плати», тобто якщо навіть «Газпром» транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг. Офіційно сторони не розкривали транзитного тарифу. За даними РБК, вартість прокачування російського газу через ГТС України становить  31,72 за 1 тис. м³ з урахуванням усіх податків і зборів.

У 2020 році через територію України в Євросоюз транспортували 55,8 млрд м³ російського газу – найнижчий показник за сім років.

«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. У компанії «Оператор ГТС України» в жовтні 2021 року сторони заявили, що хоча контракт передбачає щоденне транспортування 109 млн м³, «фізично транспортується значно менше – 85,9 млн м на добу».

Цього року на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 21 жовтня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС і Великобританії заповнені приблизно на 77,36%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища були заповнені приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

Якщо на початку року ф’ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м³, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня відновила історичний максимум – більше ніж $1900 за 1000 м³. Пізніше ціни дещо знизилися.

У вересні понад 40 депутатів Європарламенту закликали Єврокомісію розслідувати роль «Газпрому» в рекордному зростанні цін на газ у Європі і в маніпулюванні ринком, писало Bloomberg. Вони вважають, що «Газпром» може використовувати високі ціни на газ у Європі для отримання дозволу на запуск трубопроводу «Північний потік – 2» до схвалення  регуляторних органів Берліна і Брюсселя.

Проверьте

"Донараховано майже 2 млрд митних платежів". Баканов розповів про результати боротьби СБУ з контрабандою

«Це цілком виправдані кроки. Адже раніше було зафіксовано підозрілих фінансових операцій, пов’язаних із відмиванням доходів, …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *