«Ми тільки зараз налагодили обмін інформацією між Міністерством юстиції, Держгеокадастром, податковою службою. Ми повинні розуміти, що в Україні є люди, які по 5–10 разів отримували по два гектари. Система штучно була створена так, що не сигналізувала про те, що ці люди їх отримали», – сказав він.
Міністр вважає, що необхідно «вивести реєстр людей, які отримали землю».
«Ті люди, які отримували десятки разів, повинні повернути її державі… Є добровільна форма відмови, тому що це фактично кримінальне правопорушення. Коли ви отримали два гектари в кожній області – у нас таких кейсів дуже багато – або коли чиновники в Геокадастрі протягом місяця роздають землю людині в одній області у трьох районах», – пояснив Лещенко.
Він зазначив, що в заяві про надання ділянки вказано саме два гектари.
«Указуєте застереження про те, що ви ніколи раніше не користувались правом про безоплатну приватизацію. Що є паспорт, ідентифікаційний код і я отримав відповідну земельну ділянку. Це фактично шахрайство, тому що ви вводите в оману посадову особу і державний орган, а потім отримуєте певну кількість разів ці землі. У нас є прецеденти, коли люди повертали в державу, тому що вони не хочуть відповідних вироків суду», – розповів міністр.
За його словами, варто зробити так, «щоб вся країна бачила, що умовний Іван, Миколай і Петро, працюючи в Держгеокадастрі або перебуваючи на посаді голови адміністрації чи заступника начальника департаменту якогось органу, і його трирічні діти чи водії отримували землі, а потім дивним чином цю землю він у всіх скупив, на себе оформив і тепер, за реєстром, має 500 га».
Контекст:
24 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що за час дії мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення держава втратила приблизно 5 млн га.
У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення продавати не будуть.
5 січня 2021 року Лещенко заявив, що в найближчі три роки в Україні проведуть референдум про продаж землі іноземцям.
Згідно з опитуванням, проведеним наприкінці квітня Соціологічною групою «Рейтинг», 77% українців переконані, що питання введення у країні ринку сільськогосподарських земель мають розглядати на всеукраїнському референдумі.