Українці скаржаться на вимагання грошей із боку не всіх медиків. Про це виконувач обов’язків голови Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Андрій Віленський повідомив виданню «Сьогодні» в інтерв’ю, яке опублікували 5 квітня.
«Гроші, які перебувають на рахунках [медичних] закладів, можуть і повинні бути використані на підвищення зарплат лікарів. З підвищенням рівня оплати праці медиків зменшиться тягар, який накладається на кишені пацієнта. Прикладом є первинна медична допомога. Зараз ми не бачимо звернень, що на первинному рівні медичної допомоги з пацієнтів беруть гроші. Так само й екстрена допомога», – сказав він.
В.о голови НСЗУ не відкидав, що таке може бути у згаданих сферах.
«Натомість з інших видів спеціалізованої допомоги – онкологічних, стаціонарних послуг – у нас багато звернень, хоча гроші є на рахунках закладів», – зазначив Віленський.
Він проінформував, що найбільше фінансових залишків – на рахунках центрів екстреної допомоги.
«Вони додатково отримали кошти за допомогу пацієнтам з коронавірусною хворобою. Але не всі з них виконували вимогу доплачувати лікарям 300%, які безпосередньо працювали з «ковідними» хворими. Розумієте, якщо заклад платив лікарю 7 тис. грн і в нього з’явилися гроші платити більше, то не швидко керівник закладу прийде до цього. Десятки років звичка була іншою – платити мінімальну зарплату. Зараз медзаклади можуть розпоряджатися своїми коштами і приймати рішення про оплату праці. На ці рішення може впливати колектив, вносячи зміни в колективний договір. У центрах екстреної допомоги на рахунках є 100 млн і більше», – пояснив Віленський.
У листопаді 2020 року у НСЗУ повідомляли, що на найвищі середньомісячні зарплати в Україні серед медпрацівників були в лікарів спеціалізованої медичної допомоги в Луганській області (10,8 тис. грн), а найнижчі – в Одеській області (7,3 тис. грн).