28 апреля, 2024 0:37
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Уманський: Політика уряду Яценюка створила довгострокову загрозу зменшення соціальних витрат

За словами ексміністра, значною мірою зростання виплат стало наслідком умов, на яких проводили реструктуризацію боргів України 2015 року. Тоді уряд Арсенія Яценюка провів реструктуризацію боргу України, збільшивши середню вартість його обслуговування. Тоді ж було запущено міф про те, що в межах цієї реструктуризації вдалося домовитися про списання $3,6 млрд боргу, пише Уманський.

«Відбувся обмін $15,5 млрд наших євробондів на нові євробонди з іншим терміном обігу, вартістю і графіком погашення. І ще частину євробондів на $3,6 млрд обміняли на новий інструмент – дериватив VRI (так звані ВВП-варанти), пропорційно до того пакета, який мав у своєму портфелі кожен з інвесторів. Ці ВВП-варанти мають нульову номінальну вартість, тому не впливають на поточний розмір державного боргу. Через що, власне, і виник міф про нібито списання частини державного боргу. Хоча насправді це була банальна підміна понять. Адже інвестори отримали право, якщо ВВП України буде рости, отримувати додатковий дохід», – заявив він.

Ексміністр зазначив, що поки ніхто не може точно сказати, скільки саме грошей доведеться віддавати Україні за цими ВВП-варантами, оскільки це залежить від темпів зростання ВВП, водночас «стелі» за цими виплатами немає.

«За розрахунками експертів, навіть за песимістичним сценарієм розвитку економіки, який передбачає зростання ВВП у середньому на 3,5% на рік до 2040 року, обсяг виплат за ВВП-варантами може сягнути $5,7 млрд. За більш оптимістичним сценарієм ВВП зростатиме в середньому на 4,3% щорічно. І тоді сума виплат сягне $27,2 млрд. А тепер порівняйте ці цифри з $3,6 млрд, які нам «списали», – пояснив Уманський. – По суті цей інструмент унеможливлює політику уряду, яка б сприяла зростанню економіки. Адже за таких умов будь-який уряд буде змушений гальмувати розвиток економіки».

Водночас проблема з державним боргом полягає не тільки у ВВП-варантах: витрати на обслуговування державного боргу – чи не найбільша стаття бюджету, обсяг запозичень становить майже 70% доходів державного бюджету, наголосив ексміністр.

«Боргова спіраль стискає горло всій економіці. Її розкручування – смерть «пацієнта». Єдине, що залишається для цього уряду чи наступного, нарешті почати думати не лише категоріями одного або трьох років, а зважити ризики для економіки й бюджетної сфери, як наявні, так і до 2040 року, і розпочати переговори щодо реструктуризації державного боргу. І робити це потрібно негайно», – переконаний Уманський.

Проверьте

Сгорело много: опубликованы спутниковые снимки последствий ударов по НПЗ в Смоленске

Резервуары с горючим выгорели полностью В ночь на среду, 24 апреля, российский нефтеперерабатывающий завод (НПЗ) …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *