Державна податкова служба має відмовитися від принципу «зібрати більше податків» і натомість запропонувати підприємцям можливості для розвитку власної справи через зниження податків і розширення соціальної бази. Про це заявив один із кандидатів на посаду голови ДПС Олександр Кучеренко в інтерв’ю «РБК-Україна».
На його думку, збільшення бази оподаткування – виграшніша стратегія, ніж збільшення ставок і податкового тиску на підприємців, і саме тому потрібно скорочувати ставки податків і час на їхнє адміністрування.
«В основі концепції, яку пропоную я й команда Ради інституціональних реформ, лежить цілком конкретне завдання – Україна повинна перемогти в конкурентній битві за капітал, яка зараз розгорнулася у світі. У тому числі й за капітал наших власних громадян. А зробити це можна тільки створивши конкурентоспроможну податкову систему. Але не перетворившись при цьому в податкову гавань», – заявив Кучеренко.
Серед головних пропонованих змін – поступове скорочення ПДВ до 15%, ПДФО – до 12%, заміна податку на прибуток податком на виведений капітал, а також скасування звітності та податків для ФОП з оборотом меншим ніж 400 тис. грн на рік. За словами Кучеренка, розумні ставки й поступове скорочення податків сприятимуть детінізації економіки. Він зазначив, що вважає безпідставними закиди щодо ймовірного зменшення податкових надходжень у разі впровадження такої концепції. За словами Кучеренка, про реальність моделі свідчить позитивний приклад інших держав, зокрема Грузії, де внаслідок скорочення податкових ставок сума одержаних податків зросла вдвічі.
«До речі, ще один важливий момент, який у нас не беруть до уваги – скільки коштує адміністрування податків. Ми порахували, що українські платники податків переплачують у два-три рази в порівнянні з тими ж поляками або американцями. У нас збір $100 податків дорожче, ніж у Європі або США», – резюмував Кучеренко.
Кабмін оголосив конкурс на посаду голови ДПС 18 березня. Серед вимог до кандидатів: ступінь вищої освіти – не нижче за магістра, досвід роботи – загальний стаж не менше ніж сім років. На посаду претендують дев’ятеро осіб.
Уряд у грудні 2018 року розділив ДФС (Державну фіскальну службу) на Державну митну службу й Державну податкову службу.