«З 14 жовтня звертатися з питань стягнення боргу до позичальника може тільки кредитор або колекторська компанія, яка включена до спеціального реєстру НБУ. Наразі туди внесені дані про 33 компанії», – зазначили в повідомленні.
У березні 2021 року Верховна Рада ухвалила закон №1349-IX, який встановив правила поведінки колекторських компаній. Колектор мав до 14 жовтня зареєструватися в реєстрі колекторських компаній Нацбанку України. Після цієї дати компанії, не занесені до реєстру або виключені з нього, опинилися поза законом.
«Колекторам забороняється: використовувати погрози та шантаж, шкодити репутації, взаємодіяти з позичальником більше двох разів на добу», – повідомили в пості.
Тим, хто зіткнувся з незаконними діями колекторів, порекомендували скористатися спільним сервісом «Опендатабот» і НБУ для подання скарги.
Контекст:
7 квітня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав закон про посилення відповідальності колекторів – він забороняє погрожувати боржникам і шантажувати їх.
Відповідно до ухваленого закону, банки та фінансові установи муситимуть повідомляти клієнтів про залучення колекторів за умови протермінування платежів на етапі підписання договору про надання кредитних коштів.
У документі прописано перелік способів етичної взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг та обмеження максимальної частоти взаємодії. Зокрема, заборонено вводити в оману щодо розміру боргу і наслідків невиконання договору. Не дозволено телефонувати боржнику з 20.00 до 8.00 і з невідомого номера.
Відповідно до закону, з 14 липня 2021 року НБУ може штрафувати банки за неетичну поведінку щодо боржників.
Окрім цього, 12 грудня 2019 року Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт №2133 «Про захист прав і законних інтересів боржників при здійсненні колекторської діяльності». Проєкт закону готують до другого читання.