2 мая, 2024 12:07
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Вітренко заявив, що Україна готова подати позов проти "Газпрому", щоб розблокувати постачання газу із Центральної Азії

«Це змінить правила гри, тому що, як ми всі розуміємо, є величезний потенціал загалом для транспортування газу із Центральної Азії через Україну в Європу, – сказав він. – Ідеться про десятки мільярдів кубометрів… Один тільки центральноазійський газ може заповнити всю українську газотранспортну систему».

Зараз «Нафтогаз» готує офіційні запити на забезпечення постачання газу з регіону й на надання дозволу для його транспортування трубопроводами «Газпрому». Цей процес, за словами Вітренка, може тривати місяці. Якщо ж Росія відмовиться давати дозвіл, то щоб розблокувати такі постачання, Україна готова звернутися в антимонопольні органи Євросоюзу й притягнути російський енергетичний гігант до міжнародного арбітражу, заявив голова «Нафтогазу».

Потоки газу із Центральної Азії російський монополіст блокує для України вже 15 років, зазначає видання. У «Газпромі» коментувати цю ситуацію Financial Times відмовилися.

Вітренко додав, що він прагнутиме розробити таку угоду з «Газпромом», яка дасть змогу європейським покупцям купувати свій газ на українсько-російському кордоні. Це може спонукати трейдерів накопичувати куплені за нижчими літніми цінами запаси газу в українських підземних сховищах для експорту в період пікового зимового попиту, вважає керівник НАК «Нафтогаз».

Контекст:

«Північний потік – 2» має зв’язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, які беруть участь у ньому, – під американськими санкціями, котрі неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, будівництво відновили. У лютому 2021 року в «Газпромі» заявляли, що мають намір ввести «Північний потік – 2» в експлуатацію цього року. Президент РФ Володимир Путін 4 червня повідомив про завершення робіт із прокладання труб першої нитки «Північного потоку – 2».

Вартість проєкту «Північний потік – 2» – €9,9 млрд, його фінансують російський «Газпром» і п’ять європейських компаній: англо-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie й австрійська OMV.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.

У лютому 2021 року стало відомо, що 18 європейських компаній покинули проєкт газопроводу «Північний потік – 2» або опинилися на стадії виходу. Причиною цього стали можливі нові санкції щодо проєкту з боку США. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав «контрпродуктивним з погляду наших європейських відносин» введення нових санкцій проти «Північного потоку – 2», оскільки газопровід «практично закінчено».

18 травня Axios написало, що США не вводитимуть санкцій стосовно оператора будівництва газопроводу – компанії Nord Stream 2 AG. Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив. 21 травня Сполучені Штати додали до списку санкцій 13 російських суден, дві компанії й один заклад, пов’язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Президент України Володимир Зеленський 20 травня, кажучи про заплановану зустріч Байдена з Путіним, висловив побоювання, що «Росія може натиснути на США» і санкції проти «Північного потоку – 2» буде скасовано. Зеленський підкреслив, що вважає такий сценарій програшем США й особисто президента Байдена.

Проверьте

Більшість українців підтримує стримування комунальних тарифів через підвищення оподаткування великого бізнесу й олігархів – опитування

Водночас 15,3% опитаних виступають за обмеження втручання держави в утворення цін і тарифів. Громадяни, які …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *