Компанії Фірташа отримують на ринку газу надприбутки завдяки націнці 30–40% порівняно із цінами конкурентів, порахував Вітренко.
Голова «Нафтогазу» додав, що у нього є конкретні пропозиції, як із цим боротися.
«Держава бачить, що головним бенефіціаром цієї реформи [роздрібного ринку газу] є фактично пан Фірташ. Невелике і повільне скорочення його частки на ринку з лишком компенсується цією величезною маржею, розумієте? Із цієї точки зору держава повинна щось робити. І національна компанія теж повинна із цим щось робити», – зазначив Вітренко.
Що стосується боргів, які пов’язані з Фірташем облгази накопичили перед «Нафтогазом», Вітренко запропонував комплексне рішення.
«Іноді ці борги виникають по всьому ланцюжку через якість рішення держави. І відповідно, учасники ринку не можуть нести відповідальність. Потрібно знайти варіант, який з одного боку дозволить там, де потрібно борги списувати, їх списувати. Там, де потрібно, – забезпечити розрахунки по колу. І ці розрахунки включають якесь фінансування з держбюджету, але ці гроші потім повернуться до держбюджету», – сказав він.
Вітренко заявив, що потрібна також судова робота.
«Часто насправді це жорстка судова робота проти компаній того ж пана Фірташа, де у нього через суд потрібно ці компанії забирати. Якщо не може розрахуватися, значить, ця компанія повинна фактично перейти у власність держави у правильний, законний спосіб», – підкреслив він.
Контекст:
LIGA.net із посиланням на два джерела 6 травня цього року писало про плани Ради нацбезпеки і оборони України ввести санкції проти облгазів Фірташа через борги майже на 8 млн грн перед Оператором газотранспортної системи (ГТС) за відібраний і не оплачений газ як виробничо-технологічні витрати.
За даними оператора, із січня до березня цього року облгази відібрали 1 млрд м³ газу і не розплатилися. Це у 5,6 раза більше, ніж обсяги їхніх виробничо-технологічних витрат за минулий рік, написало агентство.
Секретар РНБО Олексій Данілов 5 травня у своєму листі, який опинився в розпорядженні LIGA.net, попросив у прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля структуру власності всіх енергетичних і газових компаній у країні. У документі йшлося про плани РНБО розглянути питання щодо «погіршення економічної ситуації в Україні через підвищення тарифів на комунальні послуги».
У січні Шмигаль говорив, що Кабмін готує законопроєкт про укрупнення облгазів. Документ має впровадити в українське законодавство можливість вводити в облгази тимчасову адміністрацію.