Тотальна корупція та непрофесіоналізм влади призвели до імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, який руйнує українську енергосистему, заявила в ефірі телеканала «Україна 24» лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
«Це корупція називається. Іншого слова немає. Чому це не робиться? Тому що корупція, тому що непрофесіоналізм, тому що подвійні стандарти», – заявила Тимошенко.
Вона зазначила, що власних потужностей із виробництва електроенергії в Україні більше ніж достатньо, щоб забезпечити всі потреби країни.
«У нас потужностей на виробництво електроенергії в Україні у два рази як мінімум більше, ніж ми сьогодні споживаємо. Тобто нам свою електроенергію нікуди дівати. А зараз відкрили повністю шлюзи і починають постачати електроенергію з Білорусі та з Росії. Ну де розум?» – заявила Тимошенко.
Політикиня підкреслила, що влада повинна негайно зупинити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі.
«Що треба зробити сьогодні, а бажано вчора, – негайно закрити імпорт електроенергії з Білорусі та з Росії. Ви розумієте, що ми робимо?» – сказала вона.
1 лютого на сайті НЕК «Укренерго» з’явилася інформація, що Україна відновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними «Інтерфакс-Україна», дві українські компанії дістали доступ до імпорту.
З 3 січня 2021 року Україна відновила закупівлю електроенергії в Білорусі з АЕС у місті Островець. У 2019 році народний депутат від «Європейської солідарності», член міжфракційного депутатського об’єднання «Енергетична незалежність і безпека України» Михайло Бондар заявляв, що за імпортом електроенергії з Білорусі можуть приховувати непряме постачання з Росії.
Перед цим Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим внаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії».
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав «Мінпром». За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.