У межах реформи містобудування потрібно ввести нову процедуру формування державних будівельних норм (ДБН), яка має допускати участь не тільки держави, а й девелоперів. Таку думку на своїй сторінці у Facebook висловив заступник директора Українського інституту аналізу та менеджменту політики Кирило Молчанов, аналізуючи проведену з нагоди Дня будівельника зустріч прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з девелоперами, на якій обговорювали зміни до законодавства, необхідні для подальшого проведення реформи.
За словами експерта, законопроєкт №3875-1, зареєстрований у Верховній Раді, передбачає, що ДБН затверджує новий орган – Державне агентство технічного регулювання (ДАТР), але воно не має це робити саме.
«У ДАТР мають створювати спеціальні комісії з ДБН за різними напрямами, до яких увійдуть, зокрема, представники забудовників та спілки споживачів. Отже, комісія матиме можливість створити нові ДБН на підставі консолідованої позиції держави та учасників ринку. У кінцевому підсумку це сприятиме підвищенню якості будівництва у країні і прискорить гармонізацію українських стандартів у будівництві з єврокодами», – вважає експерт.
Також Молчанов повідомив, що в межах реформи передбачено передати з центрального сервісного органу на місця реєстрацію та видання документів декларативного і дозвільного характеру, скасувати ліцензування, а виконавцям робіт «як касті відповідальних за організацію процесу будівництва об’єкта – зробити сертифікацію».
Родзинкою реформи ДАБІ експерт назвав озвучену главою нової Державної інспекції містобудування (ДІМ) Юрієм Васильченком ідею створити «будівельних шерифів».
«Буде вісім міжрегіональних органів ДІМ, їхні начальники контролюватимуть будівництво на місцях – їх і називають «будівельними шерифами». ДІМ буде здійснювати нагляд, а перевіряти об’єкти можна буде у присутності представника місцевої влади, якщо на місці немає замовника будівництва або його представника», – додав Молчанов.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2961577974069279&id=100006513155033
Кабінет Міністрів України на засіданні 13 березня 2020 року ухвалив постанову про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та створення замість неї окремих органів, між якими буде розподілено функції ДАБІ.
У межах реформи в Україні створено Державну сервісну службу містобудування, яка буде виконувати реєстраційні функції в будівництві, і Державну інспекцію містобудування, яка має виконувати функції нагляду і контролю в будівельній галузі.