Нічне засідання Ради Безпеки ООН щодо України
У зв’язку із ситуацією, що склалася навколо України, Рада Безпеки ООН о 4.00 22 лютого за Києвом зібралася на термінове засідання. На засіданні постпред України при ООН Сергій Кислиця висунув вимогу до РФ скасувати рішення про визнання «ЛДНР» та повернутися за стіл переговорів і показав, що укази про визнання терористів майже ідентичні указам щодо Абхазії та Південної Осетії.
Головує в Раді Безпеки зараз Росія. Постпред РФ Василь Небензя на засіданні заявив, що РФ нібито не є стороною конфлікту на Донбасі, і повторив низку пропагандистських тез про обстріли на Донбасі.
Він висловив твердження, що Україна, «як і раніше, зобов’язана виконати Мінські угоди».
Але надвечір президент Росії Володимир Путін сказав, що цих угод «не існує».
Російський парламент погодився на введення військ в ОРДЛО
Путін звернувся до верхньої палати російського парламенту – Ради Федерації – із запитом про дозвіл на використання російських збройних сил за межами країни.
Звернення того самого дня розглянули та підтримали, аргументували рішення загостренням ситуації на Донбасі та тим, що «Росія має взяти під свій захист» жителів регіону.
Путін визначився з «кордонами» «ЛДНР»
21 лютого та весь день 22-го у російському політикумі озвучували суперечливі заяви щодо того, на якій території Росія визнає «незалежність» «ЛДНР» – у Держдумі говорили і про територію, яку бойовики контролюють зараз, і про всю територію Донецької та Луганської областей.
У другій половині дня глава Кремля вийшов на брифінг і, відповідаючи на запитання ЗМІ, сказав: «Ну, ми ж їх [«ЛДНР»] визнали, а це означає, що ми визнали всі їхні фундаментальні документи, зокрема й конституцію. А в конституції прописано: кордони в межах Донецької та Луганської областей у той час, коли вони були у складі України». Також Путін заявив про «спірні» питання – їх, на його думку, офіційний Київ має обговорювати з бойовиками.
Реакція світової спільноти та санкції
Дії Путіна засудили західні країни та НАТО, США ввели санкції проти «ЛДНР», російських банків та суверенного боргу, а також сімей еліт. Великобританія – проти п’яти російських банків та трьох бізнесменів із РФ, Німеччина вирішила зупинити сертифікацію «Північного потоку – 2».
Канада та Україна анонсували санкції у зв’язку з рішенням Путіна. Євросоюз уже погодив перший пакет обмежень.
Визнання терористів зробило російський рубль, за оцінкою Forbes, найнестабільнішою у світі валютою. Проте валюта «встояла», незважаючи на «нервовість ринків» – після оголошення санкцій рубль різко зміцнився, а потім знову трохи ослаб.
Шостий день загострення на Донбасі
Загострення на Донбасі триває із 17 лютого, у вівторок бойовики 73 рази порушили домовленості про режим тиші, використали 292 снаряди та 455 мін. Унаслідок обстрілів загинув український військовослужбовець, шестеро дістали травми та поранення.
Через атаки окупантів у Щасті Луганської області розглядають можливість евакуації громадян, Луганська ТЕС не працює другий день. Під час обстрілу бойовиками Мар’їнки Донецької області поранення дістав мирний житель.
Звернення Байдена
Президент США Джо Байден виступив зі зверненням щодо ситуації в Україні. Він оголосив про санкції, які США вводять проти РФ, і повідомив, що Штати скерують додаткові військові сили у країни Балтії.
«Путін вважає, що має право проголошувати нові держави, – це порушення міжнародного права. Ким він себе уявив?! Хто, в ім’я Господа, дає йому право оголошувати нові так звані країни на території, яка належить його сусідам?» – обурився він, коментуючи дії РФ.
Звернення Зеленського
Президент України Володимир Зеленський випустив друге за добу звернення до українців. Глава держави оголосив, що підписав указ про призов резервістів в особливий період та про запуск програми «економічного патріотизму».
«Українці – мирна нація. Ми хочемо тиші. Але якщо ми сьогодні промовчимо, то завтра зникнемо. На нас чекає щоденна важка робота. І ми до неї готові. Упевненість у собі. Упевненість у країні. Упевненість у перемозі. Не ридать, а здобувать. Слава Україні!» – сказав глава держави наприкінці звернення, процитувавши вірш українського поета Івана Франка.
Україна може розірвати відносини з РФ
Глава МЗС України Дмитро Кулеба надіслав на ім’я президента подання із пропозицією розірвати дипломатичні відносини з РФ. Зеленський сказав, що розгляне питання, Кулеба каже – розірвати дивідносини з РФ потрібно було ще 2014 року.