Автори пишуть, що норми законопроєктів передбачають звільнення боржників від відповідальності за невиконання зобов’язань, а у кредиторів забирають можливість відстоювати свої права. Як зазначає видання, такий підхід суперечить Конституції України та чинному законодавству і він може призвести до «банкопаду» і нездатності деяких банків повертати депозити.
«Подібні ініціативи створюють небезпечний для суспільства законодавчий прецедент, який негативно впливає на свідомість позичальників, котрі готові сумлінно виконувати зобов’язання щодо сплати кредитів за кредитними договорами, і можуть спричинити масове неповернення кредитів та зловживання позичальниками своїми правами», – пише видання.
Законопроєкти також передбачають продовження мораторію на стягнення майна. Автори листа побоюються, що такий підхід дасть недобросовісним позичальникам ще одну можливість для ігнорування своїх обов’язків, і за таких умов ринок дешевого іпотечного кредитування в Україні надалі залишатиметься недоступним для більшості громадян.
Контекст:Законопроєкти про реструктуризацію валютних споживчих кредитів Рада запланувала розглянути у другому читанні сьогодні, 13 квітня, на другому позачерговому засіданні, призначеному на 17.30. Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 29 січня 2021 року заявив, що цього року українці зможуть отримати доступну іпотеку на житло під 7% річних.