«Документ визначає особливий порядок оподаткування податком на додану вартість компаній-нерезидентів, що надають електронні послуги особам, які проживають на території України. Це дасть змогу збільшити надходження до державного бюджету від ПДВ. Такі правила оподаткування вже стають звичною практикою в іноземних державах, наприклад, у країнах Європейського союзу, Австралії, Білорусі, Казахстані», – зазначили в Офісі президента.
Іноземні компанії, які надають українцям електронні послуги, будуть зобов’язані зареєструватися платниками податку на додану вартість за спрощеною процедурою через спеціальний електронний сервіс, якщо загальна сума від здійснення відповідних операцій перевищує 1 млн грн на рік. Нерезиденти складатимуть спрощену звітність в електронній формі українською або англійською мовою.
«Від сплати ПДВ звільняються операції з постачання послуг із дистанційного навчання через інтернет, якщо ця мережа використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем. Також від податку на додану вартість звільнено операції з постачання освітніх послуг шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі інтернет із галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, якщо їхнє проведення та надання не потребує участі людини», – уточнили в ОПУ.
Верховна Рада ухвалила закон про «податок на Google» 3 червня. За законопроєкт №4184 проголосувало 283 депутати за мінімально необхідних 226.
Контекст:
У листопаді 2019 року в партії «Слуга народу» повідомили, що готують законопроєкт про реєстрацію в Україні соцмереж та інтернет-сервісів.
У грудні 2019 року в Раду внесли законопроєкт №2634, автором якого є народний депутат від «Слуги народу» Данило Гетманцев. Видання «Бізнес.Цензор», яке проаналізувало проєкт, дійшло висновку, що введення ПДВ на послуги великих міжнародних корпорацій, таких як Google, YouTube, Apple, Facebook, Netflix та інші, призведе до подорожчання електронних сервісів на 20 відсоткових пунктів.
Інститут масової інформації заявив, що автори ідеї обкласти податком доходи великих транснаціональних електронних корпорацій орієнтуються не на європейський, а на російський досвід.
В інтерв’ю виданню «ГОРДОН» в лютому 2020 року Гетманцев висловив здивування шквалом критики, який упав на нього у зв’язку з ініціативою введення ПДВ на електронні послуги, які надають найбільші світові компанії Google, YouTube, Facebook та інші. Він говорив, що введення 20-відсоткового податку не означає автоматичного подорожчання електронних послуг.
У лютому 2021-го Гетманцев пояснив, що міжнародні IТ-компанії – нерезиденти, такі як Google, Facebook і Netflix, зобов’яжуть платити податок на додану вартість із тих електронних послуг, які вони продають українцям. За його словами, компанії не заперечують проти сплати податку.
Верховна Рада на засіданні 17 лютого в першому читанні ухвалила проєкт закону №4184, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування іноземних компаній, які продають українцям електронні послуги.
Голова Виконавчого комітету реформ України Михайло Саакашвілі 8 квітня заявив, що законопроєкт про «податок на Google» – це шкідництво в чистому вигляді.