6 июля, 2024 3:41
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Зеленський: Восени і взимку деякі олігархічні структури починають гру "штучний дефіцит". Ціна збільшується. А платимо ми з вами

«У сучасному світі війна давно вийшла за рамки звичного поняття, вона ведеться багатьма різними способами і видами зброї. Одна з них – енергетична. Сьогодні ми бачимо, як [ця зброя] без пострілів, без вибухів може ставати зброєю масового знищення. Важливо: енергетична криза – не в Україні. Енергетична криза сьогодні у світі. Безумовно, це впливає і на нашу ситуацію, але вона точно не така трагічна, як змальовують її деякі істеричні медіа, і точно краща у порівнянні з багатьма іншими країнами», – сказав Зеленський.

Він нагадав, що ціна на газ у Європі вперше в історії перетнула позначку $1000, а згодом зросла майже до $2000.

«У цей же час в Україні вона складає $290. Попри рекордний ріст цін, дефіцит і світову енергетичну кризу тарифи в Україні не зросли. Ціна на тепло для громадян лишилася на рівні 2020 року – не у 20 разів більше, а так, як рівно рік тому. І ці ціни не зміняться до кінця опалювального сезону», – заявив президент.

За його словами, ці зовнішні виклики Україна долає досить успішно.

«Та, окрім них, є і внутрішні виклики. На жаль, як правило, створені штучно. Їхні бенефіціари добре відомі вам, їхні методи також. Щороку восени і взимку деякі олігархічні структури починають гру під назвою «штучний дефіцит». Суть дуже проста: розганяються новини про нестачу вугілля, газу  і попит зростає. Ціна збільшується. А платимо ми з вами. Упевнений, що цьогоріч цю гру краще не починати. Бо окрім вашого штучного дефіциту, є цілком реальний наш дефіцит – дефіцит терпіння. А коли у держави закінчується ангельське терпіння, у когось починається пекельний період. Можете перевірити це. А можна просто допомогти своїй державі. Показати, що великий бізнес має не лише великі активи, а й велику свідомість, велику відповідальність і саме тому він і є великим», – сказав він.

Зеленський заявив, що це стосується деяких ЗМІ, зокрема «деяких великих телеканалів». 

«Енергетична безпека – не менш чутлива тема, ніж війна. Маніпуляції несуть не меншу загрозу. Державі важливо, аби в оселях громадян були не тільки теплі батареї, але й чесні телевізори, чесні новини, а не постійні страшилки про зростання тарифів. Людям морально дуже непросто через COVID-19, війну та чимало іншого. Не треба кошмарити їх прогнозами та інсайдами з дуже «надійних» джерел, що ми всі замерзнемо в темряві і без води»,  сказав президент.

https://www.facebook.com/zelenskiy95/videos/379056247305616/

Контекст:

Заступник міністра енергетики України Максим Немчинов 15 жовтня попереджав, що для проходження опалювального сезону Україні доведеться додатково постачати вугілля. За його словами, Україна має контракти на імпорт вугілля на $4 млн, на контракти ще на $2 млн очікують до кінця опалювального сезону.

2020 року через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м³ російського газу – найнижчий показник за сім років.

«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. У компанії «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) у жовтні 2021 року заявили, що хоча контракт передбачає щоденне транспортування 109 млн м³, «фізично транспортується значно менше – 85,9 млн м³ на добу». Із 1 листопада «Газпром» скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м³ на добу.

За словами гендиректора ОГТСУ Сергія Макогона, Україна хоч зараз може підписати новий контракт із «Газпромом» про транзит газу, але він не відповідає.

Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Станом на 10 листопада, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища в ЄС та Великобританії заповнено приблизно на 75,32%. Попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

Якщо на початку року ф’ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м³, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1000 м³. Пізніше ціни дещо знизилися.

У вересні понад 40 депутатів Європарламенту закликали Єврокомісію розслідувати роль «Газпрому» в рекордному зростанні цін на газ у Європі й у маніпулюванні ринком, писало Bloomberg. Вони вважають, що «Газпром» може використати високі ціни на газ у Європі, щоб дістати дозвіл на запуск трубопроводу «Північний потік – 2» до схвалення регулювальних органів Берліна та Брюсселя.

Проверьте

Більшість українців заявили, що у 2021 році їхній фінансовий стан погіршився – опитування

27% громадян стверджують, що їхній добробут цього року значно погіршився, а 25% сказали, що радше …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *