Перевізнику дали назву Ukrainian national airlines («Українські національні авіалінії»).
«У рамках цієї програми [«Велике будівництво»] ми робимо новий крок, потужний крок, про який ми говорили. Від обіцянок переходимо до практичної реалізації – це наш національний авіаперевізник. Його створення буде розпочато офіційно вже сьогодні», – заявив Зеленський.
За його словами, реалізація проєкту має не лише сприяти збільшенню прибутку та пасажиропотоку, а й покращити імідж України. У зв’язку із цим держава готова інвестувати у власний повітряний флот.
Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков уточнив, що для створення національного перевізника його відомство підписало меморандум про співпрацю із компанією Airbus.
За інформацією «Інтерфакс-Україна», у тексті меморандуму прописано можливість лізингу/купівлі: шести малих вузькофюзеляжних літаків (типу А220), 12 середніх вузькофюзеляжних літаків (типу А320/А321) та чотирьох широкофюзеляжних літаків (типу А330/350).
Кубраков зазначив, що 2021 року на створення компанії передбачено 0,5 млрд грн, а 2022 року знадобиться ще 2,5 млрд грн. За попередніми даними, національний авіаперевізник має окупитися за п’ять років.
Контекст:
Зеленський говорив про намір створити українську державну авіакомпанію наприкінці квітня 2020 року. «Моя мрія – зробити сучасну державну авіакомпанію на рівні Turkish Airlines чи Singapore Airlines. Держава готова виділити на це гроші», – стверджував він. Президент говорив, що для побудови літаків влада розробляє програму співпраці з держконцерном «Антонов», що випускає літаки Ан.
У червні минулого року Кабмін розробив концепцію державного авіаперевізника.
Колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян назвав безперспективною ідею створення української авіакомпанії.
У Мінінфраструктури повідомляли в коментарі «НВ Бізнес» 12 листопада, що французька консалтингова компанія Aerogestion завершує роботу над бізнес-планом української національної авіакомпанії.