Президент України Володимир Зеленський заявив, що не допустить отримання контрольного пакету акцій підприємства «Мотор Січ» китайськими або іншими інвесторами з-за кордону. Про це глава держави сказав у програмі Axios on HBO, фрагмент якої показали 1 лютого.
Український президент наголосив, що цього не станеться «ніколи», поки він обіймає цю посаду.
Водночас Зеленський зазначив, що президент він «не на все життя».
Обговорюючи Китай і його складні стосунки зі Сполученими Штатами, Зеленський зазначив, що, на відміну від Вашингтона, не вважає азійську країну серйозною геополітичною загрозою.
Axios вважає, що така позиція Києва може спричинити у президента України «тертя» з адміністрацією президента США Джо Байдена і Конгресом США.
Зеленський підкреслив, що в Україні геополітичної загрози з боку Китаю не відчувають, а бізнес у країні представляють як американські компанії, так і китайські.
У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій «Мотор Січі», які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть привести до змінення їхнього власника. Акції досі під арештом.
У 2019 році колишній акціонер компанії В’ячеслав Богуслаєв підтвердив агентству «Укрінформ», що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов’язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.
Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на придбання «Мотор Січі». Компанія Skyrizon намагалася дістати такий дозвіл спільно з компанією DCH українського бізнесмена Олександра Ярославського. Після того як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що має намір відсудити у держави Україна $3,5 млрд через утрачені інвестиції в «Мотор Січ».
Проти продажу ПАТ «Мотор Січ» китайським інвесторам були США. Під час візиту до України 2019 року тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що намагатиметься переконати українську владу, що співпраця з Китаєм є небезпечною.
15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США включило Skyrizon у список «кінцевих військових користувачів, для яких установлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями». У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торгово-економічних відносин і необґрунтованого тиску на підприємства з Китаю.
28 січня Зеленський підписав указ про введення санкцій проти китайських інвесторів «Мотор Січі»: Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment, Beijing Xinwei Technology Group.
Китайський інвестор назвав санкції «варварським грабежем».