За словами президента, знижка поширюється на обсяги природного газу, що перевищують договірні 40 млрд м³ на день, про які йдеться у контракті між Україною та Росією.
Зеленський підкреслив, що Україна пропонує цю потужність усім потенційним транзитним країнам. Як замовників Україна хотіла б бачити європейські компанії, додав він.
Україна гарантує транзит та особливі антикризові умови для транзиту понад обумовлені обсяги, уточнив глава держави. Пропозицію з транспортування газу обговорюють із Берліном та Брюсселем, резюмував Зеленський.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що це рішення сьогодні обговорювали на засіданні РНБО. За його словами, через енергетичну кризиу, яка «вирує у Європі», Україна вирішила запропонувати Європі додатковий транзит 55 млрд м³ газу за «спеціальними умовами».
Контекст:
30 грудня 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали контракт на транзит газу строком на п’ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України у 2020 році мало становити 65 млрд м³ і по 40 млрд м³ у наступні чотири роки. Договір укладено на умовах «качай або плати», тобто якщо навіть «Газпром» транспортує менше газу, він однаково має сплачувати прописаний у контракті обсяг.
У 2020 році через територію України у Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м³ російського газу – найнижчий показник за сім років.
«Газпром» поступово скорочує транзит газу через Україну. У компанії «Оператор ГТС України» у жовтні 2021 року заявили, що хоча контракт передбачає щоденне транспортування 109 млн м³, «фізично транспортують значно менше – 85,9 млн м³ на добу».
Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Станом на 21 жовтня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища у ЄС і Великобританії заповнено приблизно на 77,36%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначало агентство Reuters.
Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
Якщо на початку року ф’ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м³, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня відновила історичний максимум – понад $1900 за 1000 м³. Пізніше ціни дещо знизилися.