«Нелегальний бізнес, який вчасно «перекришували», нелегальним не вважається. Переглянув сюжет про виготовлення контрафактних тютюнових виробів у Жовтих Водах. Обсяги підробленої «підакцизки» вражають: тільки 35 тонн вилучено СБУ, а скільки пішло у продаж – навіть важко уявити. Місцеві податківці, поліція та інші компетентні органи, звісно, у темі. Але найцікавіше інше. Саме про цю фабрику три роки тому зробили розслідування журналісти програми «Схеми». Тоді «кришування» цього бізнесу закидали тодішньому керівництву держави. І, виявляється, усе, як працювало тоді, працює й зараз, навіть нарощуючи обороти», – написав він.
Журналіст переконаний, що в цього бізнесу є серйозні покровителі.
«Говорив зі знайомими фіскалами із «главку». Кажуть, що ця фабрика в Жовтих Водах сьогодні закриває приблизно 70% потреб внутрішнього тіньового ринку цигарок в Україні, а частка контрафакту в загальній масі їхньої продукції становить приблизно 90%. Я не знаю, хто в цих відморозків «криша», але це має бути хтось ну дуже впливовий, адже прикрити такі масштаби можна тільки на найвищому рівні», – заявив Іванов.
https://www.facebook.com/applecrysis/posts/2925930627620736
Контекст:
Після виходу 2018 року журналістського розслідування «Схем» (проєкт «Радіо Свобода» і «UA:Перший») про контрафакт і підроблення акцизних марок на «Юнайтед Тобако» правоохоронці провели на підприємстві низку обшуків, а проти його керівництва відкрили кримінальні провадження, ідеться в сюжеті, який вийшов у програмі «Особливий погляд» на «5 каналі» 12 червня 2021 року. Слідство тоді встановило недоплату суб’єктом господарювання до бюджету майже 2,5 млн грн акцизного збору. Після сплати акцизу і штрафу справу закрили.
Компанія Kantar Ukraine опублікувала результати дослідження «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», згідно з яким нелегальна продукція становила до 12,8% ринку цигарок в Україні в лютому цього року.
«За результатами дослідження ми бачимо, що рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні й далі зростає і на початку 2021-го сягнула рекордних значень від початку дослідження 2011 року», – сказала аналітикиня Kantar Ukraine Тетяна Свердлик.
За даними дослідження, бюджет 2021 року втратить 11,8 млрд грн через торгівлю нелегальними тютюновими виробами. Компанія вивчила три категорії: підроблену продукцію, контрабанду, а також вироби, марковані duty-free, або для експорту, які нелегально продають в Україні.