Дональд Трамп обійняв посаду президента США і тепер має повне право на офіційні дипломатичні контакти з лідерами країн. З президентом України Володимиром Зеленським Трамп зустрічався та розмовляв по телефону ще минулого року, після перемоги на виборах. Нині його радники готують дзвінок та зустріч із російським диктатором володимиром путіним. Востаннє американський президент (тоді це був Джо Байден) спілкувався з путіним в 2022 році, а зустрічався – в 2021-му. Водночас кількість контактів із українським лідером значно зросла. Раніше все було навпаки.
«Слово і діло» дослідило, як часто під час війни президенти США (Барак Обама, Дональд Трамп, Джо Байден) спілкувалися з лідерами України (Петром Порошенком та Володимиром Зеленським), а також з путіним.
У 2014 році президент США Барак Обама тричі зустрічався і зідзвонювався з Петром Порошенком. При чому дві зустрічі відбулися ще до інавгурації Порошенка – на початку червня. По телефону лідери спілкувалися у липні, серпні та жовтні.
З путіним Обама двічі зустрічався того року: у червні – у Нормандії (Франція), у листопаді – на форумі АТЕС у Китаї. Обидві зустрічі були короткими. При цьому протягом 2014 року вони десять разів розмовляли по телефону: у січні, лютому, чотири рази у березні, у квітні, червні, липні та у серпні.
У 2015 році Обама та Порошенко тричі зідзвонювалися (два рази в лютому та один раз у червні), але жодного разу не зустрілися особисто.
З путіним Обама зустрічався чотири рази: у вересні – на саміті Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку, у листопаді – двічі на саміті G20 у турецькій Анталії та один раз у Парижі (Франція). Крім того, вони тричі – у лютому, червні та липні – говорили по телефону.
У 2016 році Порошенко та американський президент зустрічалися у квітні на саміті ядерної безпеки у Вашингтоні та у вересні на полях Генасамблеї ООН. Телефонних переговорів між ними не було.
З путіним Обама зустрічався у вересні на саміті G20 у Китаї, а також у листопаді на саміті країн Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (буквально на кілька хвилин). У січні-квітні вони щомісяця телефонували один одному, ще одна розмова була в липні.
У 2017 році посаду президента США обійняв Дональд Трамп. З Порошенком по телефону він поспілкувався лише раз, 5 лютого. Також вони двічі зустрічалися: у червні – у Вашингтоні, у вересні – у Нью-Йорку.
З путіним Трамп провів розмову уже через 8 днів після інавгурації, всього за рік у них було шість телефонних переговорів – у січні, квітні, травні, листопаді та двічі у грудні. Зустрічалися вони на саміті G20 у Німеччині у липні, у листопаді – на саміті у В’єтнамі.
У 2018 році Трамп і Порошенко по телефону не говорили, але тричі зустрічалися в рамках різних заходів: у липні – на саміті НАТО у Брюсселі, у вересні – на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, у листопаді – на форумі у Парижі.
Зовнішня політика: як швидко відбувалися перші контакти президентів України та США після інавгураціїНайдовша пауза у спілкуванні президентів тривала між Леонідом Кучмою та Джорджем Бушем ‒ молодшим. 19 лютого 2021, 12:08
З російським диктатором Трамп говорив по телефону двічі (у лютому та березні) і ще двічі зустрічався: у липні – у Гельсінкі (це була повноцінна зустріч тет-а-тет), у листопаді – на саміті G20 в Аргентині (коротка зустріч у кулуарах).
В 2019 році Трамп спілкувався вже з Володимиром Зеленським. 25 липня вони провели телефонну розмову, яка обернулася міжнародним скандалом та спробою імпічменту президента США. У вересні вони провели особисту зустріч у Нью-Йорку.
З путіним Трамп зустрічався у червні 2019-го на саміті «Великої двадцятки» у Японії. Ще три рази – у травні, липні та у грудні – вони говорили по телефону.
Протягом 2020 року Трамп та Зеленський не спілкувалися. З путіним президент США шість разів говорив по телефону (у березні, двічі у квітні, у травні, у червні та в липні), але особистих зустрічей теж не було. Нагадаємо, що через пандемію усі заходи проходили онлайн.
Джо Байден після інавгурації у 2021 році вперше поспілкувався із Зеленським по телефону у квітні. Крім того, вони зідзвонювалися ще три рази (у червні та двічі у грудні). Також президенти США та України провели дві особисті зустрічі: у вересні – під час офіційного візиту до Вашингтона, у листопаді – на полях кліматичного саміту у Глазго.
З путіним Байден зідзвонювався п’ять разів – 26 січня (вперше після інавгурації), а також у квітні, липні та двічі у грудні. У червні вони проводили двосторонні переговори у швейцарській Женеві. На даний момент це остання особиста зустріч путіна з американським президентом.
В 2022 році Байден і путін спілкувалися лише один раз. Незадовго до повномасштабного вторгнення, 12 лютого, вони поговорили по телефону. Більше президент США путіну не дзвонив.
З Зеленським у перший рік повномасштабної війни Байден говорив по телефону цілих 16 разів: 3 та 28 січня, 13, 22, 24-25 лютого, 4, 6, 12 та 30 березня, 15 червня, 25 серпня, 4 та 10 жовтня, 12 грудня.
Поїздка до Вашингтона наприкінці грудня 2022 року стала для Зеленського першим міжнародним візитом з моменту вторгнення росії.
У 2023 році Байден і Зеленський зідзвонювалися тричі – у червні, серпні та листопаді. Бачились вони за рік п’ять разів: 20 лютого – у Києві, 21 травня – на саміті G7 у японській Хіросімі, 12 липня – на саміті НАТО у Вільнюсі, 22 вересня та 12 грудня – у Вашингтоні.
Протягом минулого року Зеленський та Байден розмовляли по телефону п’ять разів – двічі у лютому, у березні, у серпні та жовтні. Крім того, було чотири зустрічі: 7 червня – у Франції, 13 червня – на саміті G7 в Італії, 11 липня – на саміті НАТО у Вашингтоні, 26 вересня – у Вашингтоні.
В 2025 році вони ще встигли поспілкуватися до інавгурації Трампа – 10 січня.
Нагадаємо, Дональд Трамп та Володимир Зеленський зустрічалися у вересні у Нью-Йорку, а також у грудні – у Парижі.
Зеленський також вітав Трампа по телефону із перемогою на президентських виборах.
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} та дивіться першими нові відео від «Слово і діло» Підписатися