Національний банк погіршив прогноз зростання економіки України на цей рік – з 3,6% до 3% – через наслідки масштабних атак росії на енергетичну інфраструктуру. Тепер його оцінка навіть трохи песимістичніша, ніж у Міжнародного валютного фонду та Світового банку, які очікують зростання ВВП країни на 3,2%. Що, за прогнозом НБУ, буде далі з українською економікою – на інфографіці «Слово і діло».
Раніше Національний банк прогнозував зростання ВВП на цей рік на рівні 3,6%, але через удари по енергетичній інфраструктурі та очікуваний дефіцит електроенергії (на рівні 5%, як передбачає регулятор) цифру було скориговано до 3%.
У 2025 та 2026 році економіка може зрости на 4,5% та 5% відповідно. У цей період НБУ очікує нормалізації економічної діяльності на тлі поступового зниження ризиків безпеки, а також покращення інвестиційних та споживчих настроїв, збільшення врожаїв, подальшої оптимізації логістики, збереження м’якої фіскальної політики.
Інфляція у першому кварталі 2024-го уповільнювалася швидше, ніж очікував Нацбанк: так, фактична споживча інфляція сповільнилася до 3,2%. Найбільший внесок в уповільнення загальної інфляції мали ціни на сирі продукти, які у березні знизилися на 4,9%. Також дешевшали яйця, крупи та борошно, цукор, сповільнилося зростання цін на м’ясо (крім яловичини) та сире молоко, на оброблені продукти. Меншими темпами дорожчали вітчизняні алкогольні напої та тютюнові вироби. При цьому відновилося зростання цін на пальне, але меншими темпами, ніж очікувалося.
Загалом у 2024 році НБУ очікує інфляцію на рівні 8,2%. Наступного року вона може знизитись до 6%, надалі – до 5%.
Важливий момент щодо інфляції у звіті: НБУ прогнозує поетапне (протягом кількох років) підвищення комунальних тарифів до економічно обґрунтованого рівня, зокрема швидке та суттєве зростання цін на електроенергію.
У Нацбанку зазначили, що відстрочення підвищення тарифів хоч і зумовить нижчу інфляцію, але накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси та погіршить фінансовий стан державних енергокомпаній. Це посилюватиме ризики нестабільності на внутрішньому ринку енергоресурсів та погіршуватиме інвестиційний потенціал галузі.
Цього року в Україні продовжує зростати попит на робочу силу, але пропозиція залишається обмеженою через міграцію, мобілізацію, адаптацію переселенців та посилення диспропорцій на ринку праці. Але попит уже призвів до скорочення рівня безробіття: цього року воно може становити 14,2%, а у 2025-2026 роках – 10-12%.
Крім того, НБУ прогнозує, що вже наступного року реальні зарплати населення перевищать довоєнний рівень і зростатимуть далі (частково через посилення конкуренції за робочу силу із закордонними роботодавцями). За прогнозом, у 2024 році доходи населення у реальному вимірі (з відрахуванням інфляції) зростуть на 8,1%, у 2025 році – на 6,5%, у 2026 році – на 3%.
Зовнішнє фінансування України, вважають у НБУ, надалі поступово зменшуватиметься. Цього року очікується надходження 37,9 млрд доларів міжнародної допомоги, у 2025-му – 25,1 млрд, у 2026-му – 12,6 млрд.
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися