3 декабря, 2024 21:13
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Як задекларувати знайдену зброю: інструкція

Українці тепер мають можливість задекларувати знайдену зброю і навіть залишити її собі на час воєнного стану – з 25 листопада набрав чинності закон щодо забезпечення участі цивільних осіб у захисті України. Як заявили в МВС, нова процедура дозволить громадянам уникнути відповідальності за незаконне зберігання зброї, а правоохоронцям – посилити контроль за її обігом. Останнє важливо, враховуючи, що кількість злочинів із використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та боєприпасів за час повномасштабної війни зросла у десятки разів. Хто, яку зброю та як може задекларувати – на інфографіці «Слово і діло».

Яку зброю можна задекларувати згідно з новим законом

Згідно з новим законом, громадяни України (від 21 року) можуть задекларувати знайдену або отриману вогнепальну зброю (і боєприпаси до неї), яка не зареєстрована у Національній поліції.

«Поняття «знайдена зброя» – це зброя, виявлена як у схронах на деокупованих територіях, так і знайдена умовно в парку під кущем в інших містах України», – пояснив заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.

У МВС зазначили, що не йдеться про трофейну зброю (ту, яка знайдена на полі бою або вилучена військовими): її ставлять на облік за окремими нормативами і зберігають у ЗСУ.

Яка зброя не підлягає декларуванню та буде вилучена

нарізна вогнепальна зброя (калібру від 12,7 мм) та боєприпаси до неї; гладкоствольна вогнепальна зброя (калібру більше 23 мм) та боєприпаси до неї; кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, переносні зенітно-ракетні комплекси, ствольні артилерійські системи та боєприпаси до них; вогнепальна зброя та боєприпаси, які є знаряддям скоєного кримінального правопорушення; вогнепальна зброя з видаленим або незаконно зміненим маркуванням; вогнепальна зброя та боєприпаси, закріплені за військовослужбовцями або поліцейськими, співробітниками СБУ, ДБР та іншими правоохоронцями; боєприпаси окремо від вогнепальної зброї.

Яка процедура декларування зброї

Для початку потрібно повідомити про знайдену вогнепальну зброю та боєприпаси за номерами 102 або 112. Це обов’язково потрібно зробити, перш ніж прийти в поліцію: як пояснили в МВС, після здійснення телефонного дзвінка у патрульних не буде питань.

Прибути до підрозділу Національної поліції потрібно протягом 24 годин. За цей час треба визначитися, що робити зі зброєю – задекларувати та залишити собі чи здати правоохоронцям.

Перевозити знайдену зброю потрібно у незарядженому стані та приховано від інших людей. При цьому заборонено розбирати її та боєприпаси до неї, демонструвати чи передавати іншим людям, крім правоохоронців.

Щоб задекларувати зброю, потрібні такі документи:

письмова заява; паспорт чи ID-карта; фото 3,5 на 4,5 см; виписка про місце проживання або реєстрацію; ідентифікаційний номер.

Форма деклараційної заяви, запевняють у МВС, є максимально простою: необхідно вказати, де і коли зброю було знайдено.

Під час декларування поліцейські оглянуть зброю та перевірять отримані відомості, потім зафіксують ідентифікаційні номери зброї, сфотографують її та візьмуть на облік.

Поліцейські також повинні розповісти правила безпеки, носіння, зберігання та перевезення зброї та роз’яснити відповідальність за їх порушення. Після чого декларанту повернуть зброю та документи до неї.

Після цього вогнепальна зброя та боєприпаси вважатимуться законними. Їх можна зберігати протягом дії воєнного стану та повернути протягом 90 днів після його закінчення.

Хто не зможе задекларувати зброю

Не всі громадяни матимуть змогу залишити собі зброю. Як йдеться у наказі МВС, вогнепальна зброя та боєприпаси вилучаються у разі:

систематичного (двічі чи більше) порушення особою громадського (публічного) порядку (притягнення до адміністративної відповідальності); систематичного (двічі або більше) порушення вимог Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів; вчинення особою домашнього насильства, наявності заборонного або обмежувального розпорядження кривднику; повідомлення особі про підозру в учиненні кримінальних правопорушень, передбачених розділами I — IV, VI (лише щодо тих, які належать до особливо тяжких злочинів), IX, XII, XV, XVIII — XX Особливої частини Кримінального кодексу України, або підготовки підозри; перебування у розшуку. @media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} та дивіться першими нові відео від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

Підготовка до зими: як змінювався обсяг газу у сховищах України

Україна накопичила для проходження опалювального сезону понад 12 млрд кубометрів газу та близько 3 мільйонів …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *