Запобігання втечі за кордон фігурантів резонансних кримінальних справ – не найсильніша сторона українських правоохоронних органів. Зокрема, останнім часом із країни незаконно виїхало кілька народних депутатів, яким оголосили про підозру – Артем Дмитрук, Андрій Одарченко, Ярослав Дубневич та інші. У випадку з Дмитруком його місцезнаходження відоме – він не приховує, що живе у Великій Британії. Україна подала до місцевих органів запит на його екстрадицію, але тут не все так просто: європейські країни часто відмовляють у видачі підозрюваних із двох причин – поганих умов утримання та побоювань щодо безпеки в країні, тобто через війну.
Проте, успішні кейси під час повномасштабної війни були. На інфографіці «Слово і діло» – кого таки вдалося повернути в Україну через процедуру екстрадиції.
У листопаді 2022 року Німеччина видала Україні директорку приватної фірми, яку підозрювали у справі про зловживання під час закупівлі програмного забезпечення Trueconfserver. Сума збитків через зловживання становила майже 6,5 млн гривень.
Директорка перебувала у міжнародному розшуку близько п’яти років, і у травні 2022-го її затримали у Німеччині. І за півроку екстрадували.
Литва у березні 2023 року екстрадувала до України колишнього голову Державної продовольчо-зернової корпорації Петра Вовчука. Його затримали у Вільнюсі ще у жовтні 2019 року і з того часу тривала екстрадиційна процедура.
НАБУ та САП підозрюють Вовчука у причетності до завдання понад 60 млн доларів збитків підприємству.
У серпні 2023-го Словаччина передала Україні колишнього чиновника філії «Центр охорони здоров’я» Укрзалізниці Вадима Ханенка, підозрюваного у спробі заволодіти майже 5 млн гривень компанії. Місцеві правоохоронці затримали його влітку, процес екстрадиції був недовгим.
Польща у вересні цього року екстрадувала в Україну колишнього директора приватної компанії «Вест Прайт» Олександра Радько. Його підозрюють у причетності до спроби заволодіти нерухомістю державного підприємства «Національна кінематека України» вартістю майже 42 млн гривень.
Іспанія видала Україні учасника Революції Гідності Дмитра Липового, підозрюваного у зазіханні на життя двох правоохоронців у лютому 2014 року (він привіз зброю, з якої вбили та поранили кількох людей).
Поліція Іспанії затримала його у травні 2021 року, а у листопаді 2023-го екстрадувала до України.
З Болгарії до України у квітні 2024-го екстрадували лідера злочинної організації, яка займалася незаконним переправленням людей за кордон (мова про ухилянтів) та підробкою документів.
Нагадаємо, з інфографіки можна дізнатися, хто з підозрюваних у корупції заплатив заставу та втік за кордон.
@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися